2011. április. 18. 20:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 18. 20:53 Sport

Boston Marathon: Mutai megdöntötte a világcsúcsot, aztán mégsem

A kenyai Geoffrey Mutai hétfőn tulajdonképpen megdöntötte az etióp Haile Gebrselassie világrekordját a Boston Marathonon, aztán idejét mégsem hitelesítették, mert a megengedettnél lejtősebb volt a pálya, és hátszél is segítette a kenyai futót.

Mutai 2:03:02 óra alatt teljesítette a 42,195 km-es távot, ezzel 57 másodperccel múlta felül a korábbi, 2008-as csúcsot, melyet Berlinben futott Gebrselassie.

Minden idők legrégebbi maratonija, a most 115. alkalommal megrendezett Boston Marathon férfi versenye Mutai és Moses Cheruiyot Mosop párviadalára szűkült, ugyanis a két futó hatalmas iramot diktált egészen a célig, így előbb-utóbb mindenki leszakadt róluk. A hajrában óriási küzdelemben Mutai bizonyult gyorsabbnak, négy másodperccel megelőzve - a szintén világcsúcson belüli idővel érkező - riválisát.

Az AP amerikai hírügynökség szerint ugyanakkor a lejtős pálya és az erős hátszél miatt nem fogják hitelesíteni világcsúcsnak a mostani eredményt. A nőknél a szintén kenyai Caroline Cheptanui Kilel ugyancsak sprintbefutóban győzött az amerikai Desiree Davilát megelőzve. A két első helyezett egyaránt 150.000 dollárt nyert sikerével, míg Mutai további 50.000-t kasszírozott a világcsúcsért és 25.000-t a versenyrekordért.

Utóbb kiderült, igaza volt az AP-nek, és nem fogják világcsúcsként hitelesíteni Mutai idejét: "Az eredményt nem lehet világrekordként elismerni, mert a pálya két főbb kritériumnak sem felel meg ahhoz, hogy hitelesíthető legyen az időeredmény" - közölte az Egyesült Államok sportági szövetsége. Az AP amerikai hírügynökség már korábban jelezte, hogy a lejtős pálya és az erős hátszél miatt nem fogják hitelesíteni világcsúcsnak a mostani eredményt.

 

 


 

 

 

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?