A magyar férfi válogatott hetedik helyen végzett a svédországi kézilabda-vb-n, ezzel kiharcolta az olimpiai kvalifikáción való részvételt. De mi kell ahhoz, hogy Londonban is ott legyen a magyar kézilabda?
A világbajnokság előtt Mocsai Lajos szövetségi kapitány a magyar férfi válogatott céljaként a vb-hetedik helyet jelölte meg, ami sikerült is. „Szerintem kicsit még túl is teljesítettük az elvárásokat, hiszen nemcsak velünk hasonló erősségű csapatokat győztünk le, hanem kicsit erősebbeket is” – mondta a hvg.hu-nak Kökény Bea, a Magyar Kézilabda Szövetség elnökségi tagja.
„Az ellenfelek közül francia és a spanyol csapat jóval erősebb volt nálunk, utóbbi ellen ráadásul fáradtan is játszottunk. Mégis nyerni akartunk, míg rajtuk már semmilyen teher sem volt, ezen a szinten pedig így nehéz.” Az olimpiai ezüstérmes egykori klasszis szerint egyedül Svédország elődöntőbe jutása mehet meglepetésszámba, ami talán a hazai pályának is köszönhető.
A franciák végső győzelme viszont nem meglepetés, még ha a döntő izgalmasabbra is sikerült a vártnál. „A franciák kapitánya egyetlen hibát követett el, ami utólag nézve akár a vb-címbe is kerülhetett volna – elemzett Kökény. - A megszokottól gyengébben védő Thierry Omeyert nem cserélte le. A dánok ráadásul kifejezetten jól kézilabdáztak a fináléban, a címvédők pedig már háromgólos vezetésnél megnyugodtak, ezzel pedig magukra húzták a skandinávokat.”
Valóban, a német THW Kiel 34 éves kapusa a malmöi fináléban 42 lövésből csak tízet hárított, ez gyengének számító 24 százalékos teljesítmény. Claude Onesta szövetségi kapitány mégsem hozta le, egyszer sem küldte be a helyére Daouda Karabouét, aki ráadásul a statisztikák alapján a torna legjobb kapusa lett (118 lövés/56 védés). Ettől függetlenül megérdemelt a franciák újabb világbajnoki győzelme, mert jelenleg a világon ez a legerősebb csapat.
Jövő tavasszal derül ki, ott leszünk-e Londonban
A férfiak ezzel a 7. hellyel biztosították a helyüket az egyik 2012. áprilisi olimpiai kvalifikációs tornán. Összesen három ilyen torna lesz egy időben, mindegyiken négy csapat indul és az első kettő jut ki az olimpiára. „A tempó gyilkos lesz, mert három nap leforgása alatt három nagyon nehéz meccset kell játszani” – tette hozzá Kökény Bea.
A jelenlegi csoportunk talán a legnehezebb, a vb-hetedik hely alapján ugyanis az első selejtezős négyesbe kerültünk, ahol meg kell küzdenünk majd a mostani világbajnokság második helyezettjével (Dánia), az Európa-bajnokságon a győztes után legjobban végzett csapattal és az Afrika-bajnokság második helyezettjével. A helyzet azonban jövőre módosulhat.
Szerbia rendezi a 2012-es Európa-bajnokságot, és az Európa-bajnok is automatikusan kijut az olimpiára, akárcsak most a világbajnok. Ha az egy év múlva sorra kerülő Eb-n nem Franciaország diadalmaskodik, hanem olyan csapat, amely előttünk végzett a vb-n, akkor a lista csúszik, és előrébb kerülünk a hatodik helyre.
Ebben az esetben jövő áprilisban a 2. kvalifikációs csoportba ugrunk át, ahol meccselnünk kell a vb harmadik helyezettjével (Spanyolország), az Eb-győztes után a második legjobban végzett csapattal és a 2011-es Pán-Amerikai Játékok második helyezettjével. Ez a felállás egy fokkal könnyebb, de nem érdemes az elemzésbe jobban belelovalni magunkat a jövő év eleji kontinenstorna végéig.
A női csapat hasonló módon juthat ki az olimpiára, de mivel Londonig nekik már nincs Eb, Norvégia regnáló Európa-bajnokként már biztosította helyét a nyári játékok tizenkettes mezőnyében. Mátéfi Eszter csapatának most legfontosabb feladata megnyerni a Németország elleni párharcot júniusban, mert akkor kijut a kvalifikációs vb-re, melyet december 3. és 16. között rendeznek Brazíliában.
Itt a világbajnok ugyanúgy kijut, a 2.-7. helyezett pedig indulhat az egyik kvalifikációs tornán, mely a férfiaké után lesz, májusban.
Jó hír, hogy addigra mindkét válogatott erősebb lehet, hiszen a nők közé visszatér majd a sérülése miatt az Eb-t kihagyni kényszerülő Görbicz Anita és Zácsik Szandra, a férfiakhoz pedig talán két év kihagyás után újra csatlakozik Nagy László. Bár Mocsai Lajos csapata Svédországban bebizonyította, hogy a Barcelona klasszis átlövője nélkül is lehet szép eredményt elérni.
A svédország férfi-vb eredményeit megtekintheti ide kattintva.
XXX. NYÁRI OLIMPIAI JÁTÉKOK, LONDON |
A 12 CSAPATOS MEZŐNY RÉSZTVEVŐI: FÉRFI KÉZILABDA: - a házigazda (Nagy-Britannia), a regnáló világbajnok (Franciaország), a regnáló Európa-bajnok, az Ázsia-bajnok, az Afrika-bajnok, a Pán-Amerika-bajnok és a selejtezőtornákből kijutott 6 csapat NŐI KÉZILABDA: - a házigazda (Nagy-Britannia), a regnáló világbajnok, a regnáló Európa-bajnok (Norvégia), az Ázsia-bajnok, az Afrika-bajnok, a Pán-Amerika-bajnok és a selejtezőtornákből kijutott 6 csapat |
Vincze Szabolcs
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.