Január 13-án kezdődik a férfi kézilabda-világbajnokság Svédországban, 24-es mezőnyében a magyar válogatottal. Tavaly a nők és a férfiak is gyengén szerepeltek az Európa-bajnokságon, holott nyáron Magyarország ötödik lett a kézilabda-világranglistán. Mire számítsunk az idén?
2010 decemberében a női kézilabdacsapat tizenhat indulóból csak a tizedik helyet szerezte meg az Európa-bajnokságon, ami kijózanító volt a jobb eredményekhez szokott magyar kézilabdának. A helyezéseket tekintve azonban hullámvölgyben lehetnek a férfiak is, akik a két évvel ezelőtti világbajnokságon még hatodikak lettek, a következő évi Európa-bajnokságon viszont már a középdöntőbe sem jutottak.
Ezek az eredmények itthon, különösen a szurkolók körében már csak azért is lehettek váratlanok, mert a Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) júliusban kiadott világranglistáján Magyarország az előkelő ötödik helyen szerepelt. Külön-külön nézve a nőket a második, a férfiakat a nyolcadik helyre sorolták; az összesített lista még most is megtekinthető az IHF honlapján.
Hova várjuk a csapatot?
„Az utóbbi években talán most a legnehezebb jósolni – mondta a hvg.hu-nak Kökény Bea olimpiai ezüstérmes kézilabdázónk, a Magyar Kézilabda Szövetség elnökségi tagja. – Mivel a torna elején rögtön a két legerősebb csoportellenféllel, Izlanddal és Norvégiával játszunk, most még nem érdemes arról beszélni, mi a reális eredmény a svédországi világbajnokságon.”
Az utolsó felkészülési tornát, a decemberi lengyelországi Újévi Kupát két győzelemmel (Csehország és Szlovákia) és egy döntetlennel (Lengyelország) megnyerte a gárda, ez önbizalmat adhat. Kökény szerint viszont az első két vb-meccsen derül majd ki, mire képes a gárda. „A legjobb nyolcba kerülés mindenképpen bravúr lenne, de szerintem ez benne van az együttesben. Sőt, talán még az is, hogy ott elkapjon egy erősebb csapatot.”
A csoportunkból az említett két válogatott képviseli a legjobb játékerőt, Ausztria pedig hozzánk hasonló szinten van, bár a tavalyi, hazai rendezésű Eb-n jobban szerepeltek nálunk (kilencedikek lettek, míg mi tizennegyedikek). Brazília és Japán papíron gyengébbek Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatánál, viszont nem európai csapatokról lévén szó, a stílusbeli különbségek miatt kellemetlen ellenfelek lehetnek.
„Minden világversenyen az előző tornán elért teljesítményből kell kiindulni, márpedig nekünk a tavalyi Eb 14. helye nem túl hízelgő – mondta a hvg.hu-nak Mocsai. – A keret nem sokat változott, mi ennek ellenére rendkívül motiváló célt tűztünk ki magunk elé: az első hét hely valamelyikének megszerzését, amelyek közvetlen kvalifikációt jelentenek. Azonban számolni kell azzal, hogy 12-14 csapatnak ugyanez a célja.”
Az elnökség az első helyért összesen 25, a második helyért 20, a harmadikért 16, a negyedikért 14, az ötödikért 12, a hatodikért 11, a hetedikért pedig 10 millió forintot oszt szét a játékosok között.
Hiányposztok a férfiaknál is
A női válogatotthoz hasonlóan a férfiak is küzdenek a játékoshiány okozta problémával, ráadásul ugyanazokon a posztokon: Mátéfi Eszter csapatához hasonlóan itt is kevés a nemzetközi szinten klasszisnak számító átlövő. Ezért is lehet ilyen fontos kérdés a Barcelonában játszó Nagy László visszatérése a válogatottba, ami az utóbbi hónapokban újra a média érdeklődésének középpontjába került. Valószínűleg ezért gyorsította fel a párbeszédet és a döntési folyamatot a játékos folyamatos behívásával Mocsai Lajos.
„Van abban igazság, hogy a kommunikáció erősítésével siettettem a döntést, hiszen egy nemleges válasz is tiszta helyzetet teremt, ami mindenkinek a legjobb – tette hozzá lapunknak Mocsai. – Egy edző számára az egyik legfontosabb dolog, hogy megőrizze hitelességét játékosai előtt, éppen ezért szükségesnek tartom jelezni, hogy a tárgyalások intézése nem az én referenciám. A szövetség kijelölt két embert, az MKB Veszprém és a Pick Szeged ügyevezető igazgatóit, hogy tárgyaljanak Nagy Lászlóval. Ők tíz nappal ezelőtt értesítettek engem a mostani döntésről, és a jövőben is hasonlóan járnak el.”
„Nagy László és a válogatott között voltak tárgyalások, melyeken a két fél közeledett egymáshoz – fogalmazott Kökény Bea. – Jelenleg több esélyt látok arra, hogy Laci visszajön a válogatottba, mint hogy nem, de ez a későbbi tárgyalásokon dől majd el. Szerintem előremutató, hogy nem zárkózott el a tárgyalásoktól, és ha minden jól alakul, márciusban, a következő selejtezősorozatban akár csatlakozhat is a csapathoz.”
Nagy másfél éve nem játszik a magyar válogatottban, utoljára az Európa-bajnoki selejtezősorozatban játszott a nemzeti csapatban. A két fél (a játékos és a szövetség) eleinte hallgatott, tavaly először nyílt levelek írásával, majd tárgyalásokkal próbált megoldást találni. Kökény Bea szerint tavasszal pont kerülhet az ügy végére.
2011-ben kik az esélyesek?
A 2011-es világbajnokságon is esélyesnek számítanak a franciák és a horvátok. Előbbiek mindkét legutóbbi nemzetközi tornát (vb, Eb) megnyerték, utóbbiak pedig mindkétszer másodikak lettek. Mellettük ezúttal is számolni kell a hagyományosan erős skandináv országok csapataival. Svédország rendezi a tornát, bár már nem olyan erős a válogatottja, mint tíz éve volt, amikor egymás után három olimpiai döntőbe is bekerült (majd elbukott).
Szokás szerint erős Norvégia és Dánia együttese is, de a spanyolok is odaérhetnek. A legnagyobb gondot talán a sérültek okozzák a topcsapatoknak, hiszen a legtöbb klasszis játékos rangos bajnokságban játszik, ahol sűrű és megerőltető a program. Így többen küzdenek kisebb-nagyobb sérüléssel – elsősorban a címvédő franciák.
A XXII. férfi kézilabda világbajnokság január 13-ai nyitómeccsén a vendéglátó Svédország játszik Chilével, a magyar válogatott első két csoportmeccsét (Izland és Norvégia) Norrköpingben, a másik hármat (Brazília, Japán és Ausztria) Linköpingben rendezik. Másik felnőtt csapatunk, a magyar női kézilabda-válogatott június első felében játszik két selejtező mérkőzést Németországgal, a cél a kijutás a december 3-a és 18-a között Brazíliában megrendezendő világbajnokságra.
XXII. FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÉG, SVÉDORSZÁG, 2011 |
A MAGYAR VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉSEI, B CSOPORT:
A MAGYAR VÁLOGATOTT UTAZÓ KERETE: Kapusok: Fazekas Nándor (MKB Veszprém), Mikler Roland (Pick Szeged) Jobb átlövők: Nagy Kornél (MKB Veszpém), Mocsai Tamás (SG Flensburg) Irányítók: Császár Gábor (MKB Veszprém), Lékai Máté (Pick Szeged) Beállósok: Gál Gyula (HC Croatia Zagreb), Schuch Timuzsin (HCM Constanta), Zubai Szabolcs (Pick Szeged) Bal átlövők: Ilyés Ferenc (TBV Lemgo), Katzirz Dávid (Pick Szeged), Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos |
Vincze Szabolcs
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.