Szinte már az első, szlovénok elleni keddi mérkőzésen eldőlhet, hogy a legjobbjait sérülés miatt nélkülöző magyar női kézilabda-válogatott a várakozásnak megfelelően teljesít-e a dán-norvég közös rendezésű Európa-bajnokságon.
A Görbicz Anita, Zácsik Szandra és Tóth Tímea kidőlésével meggyengült együttesnek elvileg egyetlen meccset kell nyernie csoportjában, hogy továbbjusson a középdöntőbe, ám a szlovénok után az ismét régi fényükben pompázó, vb-második franciák, valamint a vb-3., az utóbbi három kontinenstornán és a 2008-as pekingi olimpián aranyérmes, társrendező norvégok következnek.
A szlovénok az eddigi 13 egymás elleni mérkőzésen egyszer sem nyertek a magyarok ellen (11 vereség és 2 döntetlen a mérlegük), ám most úgy érzik, legyőzhetik Mátéfi Eszter szövetségi kapitány tartalékos alakulatát. Ahogy Sinka László, a magyar szövetség elnöke fogalmazott: "Mi és ők is erre a meccsre 'hegyezik' magukat."
Az elnökség a legjobb nyolc közé várja a csapatot, amelyben nagy szerep jut majd a tavalyi vb-re pihenőt kapott, ám most friss Pálinger Katalinra a kapuban, valamint a védelemre. A felkészülési meccseken jól zárt a védőfal, ám annak még Görbicz is a tagja volt, és az Eb más: ott igazi francia és norvég "bombázók" lőnek majd kapura. Pénzjutalom az első hat pozícióért jár: a helyezéstől függően sorrendben 15, 12, 10, 7, 5 és 4 millió forint a teljes csapatnak összesen.
Görbicz támadásban is alapember volt, így most három irányító is utazik. Az egyikük Kovacsics Anikó, aki a győri klubban is szokta helyettesíteni a világklasszist, és még mindig csak 19 éves, pedig túl van egy társ nélküli Bajnokok Ligája-döntőn. A másik Szucsánszki Zita, az FTC játékmestere, ő történetesen 23 esztendős, a harmadik pedig egy volt győri, a jelenleg Vácban irányító Temes Bernadett. Az adott meccsen derül majd ki, közülük ki képes összefogni a leghatékonyabban az együttest.
Ábrahám Szilvia és Temes személyében lesznek olyan játékosok is, akik még nem voltak világversenyen (utóbbi Világkupán már játszott). Előbbivel kapcsolatban érdekesség, hogy Veszprémből utoljára az 1980-as évek közepén volt női válogatott játékos.
"Csak remélem, hogy jó lesz a csapat a sok hiányzó ellenére is. Amennyit tudtunk, gyakoroltunk, ám Görbicz az utolsó felkészülési meccsen dőlt ki a sorból, és most éppen őt kell pótolni az egyik legfontosabb poszton. Ha az első meccsünk sikerülne, akkor az lendületet adhat a folytatásra" - mondta a hétfői elutazás előtt Mátéfi Eszter.
A magyar érdekeltségű csoporttal azonos ágon található a német-ukrán-svéd-holland kvartett, és nem lenne meglepő, ha ez lenne itt a végső sorrend is. A németek a legutóbbi két Eb-n negyedikek voltak, míg a tavalyi kínai vb-n hetedikként zártak, és most is szeretnének legalább az elődöntőig eljutni. Az ukránokkal egy hete találkozott a magyar csapat, és Tiszaújvárosban Pálingerék nyertek 30-27-re. A svédek és a hollandok vélhetően egymás között döntik el, ki jut a középdöntőbe.
A másik főágon vannak a világbajnok, olimpiai ezüstérmes oroszok, valamint a legutóbbi Eb-n második spanyolok, a mindig éremben reménykedő, bár az utolsó akadályban rendre elbukó románok, valamint az egyre erősebb montenegróiak.
A CSOPORTBEOSZTÁSOKAT ÉS AZ EB MENETRENDJÉT MEGTEKINTHETI IDE KATTINTVA!
IX. NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2010, DÁNIA ÉS NORVÉGIA |
D CSOPORT (Lillehammer), 1. FORDULÓ: MAGYARORSZÁG - SZLOVÉNIA, 18:15 (Sport1) NORVÉGIA - FRANCIAORSZÁG, 20:15 |
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.