2009. április. 06. 14:10 Vincze Szabolcs Utolsó frissítés: 2009. április. 07. 09:47 Sport

Bravúrok kellenek Svájcban - az Ocskay nélküli csapat esélyei

Az április 24-én kezdődő A csoportos jégkorong-világbajnokságon több mint nyolcvanéves története során először indul a magyar válogatott, miután tavaly Ukrajna legyőzésével sikeresen kvalifikálta magát a világ jégkorongjának legnagyobb eseményére. Az esélyeink nem a legjobbak, de Pat Cortina csapata már többször bizonyította, hogy akármilyen nehézséggel szembe tud szállni.


Tény: Kanada, Fehéroroszország és Szlovákia válogatottjával egy csoportban egyik mérkőzésen sem a magyar együttes számít az esélyesnek. Az A csoportos világbajnokságon azonban nem is ez számít elsősorban, hiszen már önmagában az is óriási eredmény, hogy Pat Cortina együttese ott lehet Svájcban. Ilyen szintű csapatokkal, elsősorban pedig Kanadával, a sportág szülőföldjének csapatával játszani óriási megtiszteltetés. Meglepetést persze bárki ellen okozhatunk – kivéve talán éppen Kanadát –, hiszen a magyar válogatott az utóbbi időben már többször rukkolt elő váratlan teljesítménnyel.

Annak ellenére, hogy valamennyi csoportellenfél jobb játékerőt képvisel a mieinknél, ha jó napot fog ki a csapat, Fehérorszország és Szlovákia ellen lehet keresnivalója. Ehhez persze minden energiájára és nagyon jó formára lesz szüksége, hiszen a küzdelem és a lelkesedés várhatóan most sem hiányzik majd a csapatból. Ha érvényesül a papírforma, és csapatunk az A csoport negyedik helyén végez majd, akkor sem történik tragédia. Bár csak a kvartettek első három helyezettje kvalifikálja magát a következő körbe, az utolsó gárdák egy új négyest alkotva a kiesés elkerüléséért játszanak egymással körmérkőzéseket. Kettő marad az A csoportban, a két csoportutolsó jövőre már a Divízió 1-ben vitézkedhet.

Az A csoport negyedik helyével kalkulálva egy ilyen kiesési rangadóra számíthatunk, amit nagy valószínűséggel az osztrákokkal – a C csoport negyedikjével – vívunk majd meg elsőként. Ha a magyar jégkorong-válogatott sikerrel venné ezt az akadályt és bent tudna maradni az A csoportban, az nagyobb eredmény volna, mint az oda való kijutás, a "szapporói csoda". Az eddig felkészülési mérkőzéseken már látszott, hogy min kell javítaniuk a játkosoknak és – mivel komoly, stabil A csoportos ellenfelekről van szó – Svájcban mire is számíthat a válogatott.

Szuper Levente (középen) várhatóan főszereplő lesz a csoportmeccseken
© MTI - Földi Imre
„A magyar csapatnak jót tesz ugyan a nagyobb játékerőt képviselő finn és norvég válogatott elleni két-két meccs, de a 22-i, oroszok elleni mérkőzésen látszik majd sok minden a magyar csapattal kapcsolatban" – szögezte le Tejfalussy Béla, a magyar hokisport valaha volt egyik legjobb játékvezetője a hvg.hu-nak. Pat Cortina a nagy nevek mellett több fiatallal is számol, bár még nem tudni, közülük kik tartanak majd a válogatottal az Alpok hegyei közé. 

A magyar válogatott szereplését és felállását természetesen most leginkább ifj. Ocskay Gábor váratlan és tragikus halála árnyékolja be, a csapatnak össze kell szednie magát a 24-i kloteni, Szlovákia elleni kezdésre. „Pat Cortina szövetségi kapitány nagyot húzott, amikor a finnek ellen pihentette Ladányi Balázst, Vas Mártont és Szélig Viktort, a Briancon Diables Rouges magyar trióját, egyben a válogatott meghatározó játékosait – tette hozzá Tejfalussy. – A tragédia után a magyar csapatnak így nemcsak egy, de négy meghatározó játékosa nélkül kellett szembenéznie a finnekkel. A húzás bejött, a gárda nagyszerűen oldotta meg a feladatát.”

TEJFALUSSY BÉLA ÉS A MAGYAR HOKISZTORI
A hvg.hu szakértője a nemzetközi szinten legmasabban jegyzett magyar játékvezetők közé tartozott a nyolcvanas években. A tavaly megjelent, Magyar hokisztori című könyve az A csoportos világbajnokságig vezető út mellett a magyar jégkorong sikereit és kudarcait dolgozza fel időrendben. A könyvet a magyar jégkorongsport legnagyobb alakjainak – Pásztor Györgynek, Kercsó Árpádnak, id. Ocskay Gábornak, Ancsin Jánosnak, Szuper Leventének – kommentárjai és eddig nem látott fotók tarkítják.
Már a kijutást jelentő győzelem előtt is ki nem mondott tény volt, hogy a magyar válogatott négy játékosa alkotja a csapat gerincét: ifj. Ocskay Gábor, Palkovics Krisztián, Ladányi Balázs és a kapus, Szuper Levente. „Ha nekik négyüknek jó napjuk van, akkor a válogatott is jól játszik – elemezte csapatunk játékát tovább a szakember. – Szappóróban szerencsére felzárkózott hozzájuk Kovács Csaba és Vas János is.” Most azonban jóval nehezebb a helyzet, és nemcsak azért, mert a válogatott és a magyar hokisport az egyik legmeghatározóbb alakját vesztette el Ocskay személyében.

„Az A csoportos válogatottak és a köztünk lévő gyorsaságbeli különbség már jól érzékelhető. A védelmünk még csak-csak megoldja majd a feladatát, azt látom nagyobb gondnak, hogy ki fog majd gólt lőni. Kanadának például félelmetesen gyors bekkjei vannak, bárkinek meggyűlik velük a baja a jégen. A másik baj az, hogy sokat szabálytalankodunk. Ezen a világbajnokságon is a zéró tolerancia lesz érvényben, tehát a legkisebb szabálytalanságot is megtorolják majd a játékvezetők. Mi pedig sajnos könnyen beleszaladunk az ilyen helyzetekbe, az emberhátrány ilyen szintű csapatok ellen pedig szinte egyenlő azzal, hogy máris gólt kapunk. Ezen is mindenképpen változtatni kell, fegyelmezettebben kell játszani.” Az egykori nemzetközi bíró még hozzátette: szerinte a kemény védelemre és az ebből indítható kontrákra kellene építenie a magyar csapatnak.

A MAGYAR JÉGKORONG-VÁLOGATOTT JELENLEGI KERETE
KAPUSOK: Budai Krisztián (Kezmarok), Hetényi Zoltán (Alba Volán), Szuper Levente (Alba Volán)
HÁTVÉDEK: Ennaffati Omar (Tours), Hegyi I. Ádám (Dunaújvárosi Acélbikák.Docler), Horváth András (Alba Volán), Jobb Dávid (Alba Volán), Kangyal Balázs (Budapest Stars), Ondrejcík Rastislav (Alba Volán),Sille Tamás (Budapest Stars), Svasznek Bence (Budapest Stars), Szélig Viktor (Briancon), Tokaji Viktor (Alba Volán)
CSATÁROK: Benk András (Alba Volán), Borbás Gergely (Újpest), Fekete Dániel (Alba Volán), Fodor Szabolcs (Alba Volán), Holéczy Roger (Budapest Stars), Jánosi Csaba (Ferencváros), Kiss Ákos (DAB), Kóger Dániel (Salzburg), Kovács Csaba (Alba Volán), Ladányi Balázs (Briancon), Majoross Gergely (Budapest Stars), Nagy Gergő (Alba Volán), Palkovics Krisztián (Alba Volán), Peterdi Imre (DAB), Sofron István (Alba Volán), Vas János (Brynas), Vas Márton (Briancon), Vaszjunyin Artyom (Alba Volán)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Pat Cortina

A CSAPAT VILÁGBAJNOKI CSOPORTMÉRKŐZÉSEI:
MAGYARORSZÁG - SZLOVÁKIA, április 24., 20:15
MAGYARORSZÁG - KANADA, április 25., 20:15
MAGYARORSZÁG - FEHÉROROSZORSZÁG, április 28., 16:15





















Csoportellenfeleink és a magyar esélyek (Oldaltörés)


A 2009-es svájci világbajnokságon Kanada, Fehéroroszország és Szlovákia lesznek a csoportellenfeleink, csupa rutinos, sokat látott gárda. Tény, nem Magyarország számít esélyesebbnek egyik mérkőzésen sem, de a papírformával nem szabad foglalkoznunk. Mint ahogy a sportág szülőföldjének számító Kanadával, a jégkorong valaha volt legeredményesebb országának válogatottjával sem, hiszen az már teljesen más kategóriának számít. Íme, az ellenfelek közelebbről.

1. KANADA – a tizennyolszoros vb-győztes, tavalyi döntős csapat valamennyi tagja az észak-amerikai profi jégkorongligában (NHL) keresi a kenyerét, és mivel egy-egy posztra számos világklasszisuk van, egyelőre a keretükről sem lehet sokat tudni. A szövetségi kapitány ugyanis megengedheti majd magának, hogy nem sokkal a világbajnokság előtt hívja csak össze a játékosokat, hiszen akkor derül ki, kikre számíthat, kik vannak jó formában, kik egészségesek. Összeállni csak a csoportmeccseken fog a gárda, addig ráérnek, hiszen a torna érdemi része számukra csak ezután kezdődik.

KANADA - KITŐL TARTHATUNK?
A válasz egyszerű: mindenkitől. A keret valamennyi tagja az észak-amerikai profi jégkorong-bajnokságban (NHL) játszik, ami egyben azt is jelenti, hogy a válogatottnak nincs gyenge pontja. Éppen ezért kiemelni sem érdemes senkit. Vezetőedző: egyelőre nem ismert
A több mint félmillió regisztrált kanadai hokis – az ország népességének 1,76 százaléka – már mutatja, hogy a nemzet első számú sportágáról van szó, így, akárcsak valamennyi világversenyen, Svájcban is végső esélyesként indul. Tavaly a fináléban kikapott Oroszországtól, most talán lehetősége lesz revánsot venni. Nagy valószínűséggel Pat Cortina "beáldozza" ezt a meccset, de a magyar csapat további szerepléséről vélhetően nem is ez az összecsapás fog döntetni.

Ez persze egyáltalán nem azt jelenti, hogy csapatunk feltartott kézzel csúszna a jégre. A magyar csapat tartását és küzdeni tudását nem kell bizonygatni, értékéből pedig semmit sem von le egy vereség a világ legjobbjaitól. Cortina is tudja: nem az április 26-i meccsen kell bizonyítanunk.

2. FEHÉROROSZORSZÁG – a fehérorosz válogatott is nagy falat. Vlagyimir Baumov, a fehérorosz szövetség elnöke már korábban nyilvánosság elé tárta céljukat, ez pedig a hetedik hely megszerzése a világbajnokságon. Merész terv, ugyanakkor nem lehetetlen. Kanada után a második legerősebbnek számítanak a csoportunkban. Az amerikai Curt Fraser szövetségi kapitány 2006-ban váltotta kanadai kollégáját, Glen Hanlont, aki idén visszatért a válogatott élére és a jövőben is meghatározó alakja lehet az ország jégkorongjának.

FEHÉROROSZORSZÁG - KITŐL TARTHATUNK?
A csapatot erősíti majd Konsztantyin Kolcov, a Szalavat Julajev támadója, hasonlóan veszélyesek a Kosztyicin-testvérek, Andrej és Szergej. Mindketten a Montreal Canadiens játékosai. Ugyancsak vigyázni kell Mihail Grabovszkijjal (Toronto Maple Leafs) és Ruszlan Szalejjel (Colorado Avalanche). Az egyetlen kérdés, hogy a zárójelben lévő csapatok addigra kiesnek-e az NHL rájátszásából. Vezetőedző: Glen Hanlon
Miután két világbajnokságon is a fehérorosz hokicsapatának élén állt (2005, 2006), az országban roppant népszerű szakember idén ismét visszatért Belorussziába és jelenleg a Dinamo Minszk edzői posztját is betölti. Ez a feladat elmondása szerint azt is jelenti, hogy a honi szövetség célja egy ennél is erősebb jégkorong-válogatott létrehozása. A stabil A csoportos szereplés tehát már nem elég, azt szeretnék, ha akár éremesélyesként vághatnának neki az elkövetkezendő világbajnokságoknak.

A válogatott a vb előtt hat felkészülési mérkőzést játszott/játszik március 30. és április 20. között. Kétszer csapnak össze a Nyeftyehimin Nyizsnyekamszk együttesével, majd kétszer Lengyelország válogatottjával. A sorozat végén Franciaországba látogatnak és Grenoble-ban játszanak a házigazdák nemzeti csapatával.

3. SZLOVÁKIA – a három ellenfelünk közül nekünk talán Szlovákia stílusa fekszik leginkább, és mivel a nyitómérkőzést ellenük játsszuk 24-én, mindent bele kell adnunk majd, hogy szép eredménnyel indítsuk a világbajnokságot. Az első összecsapás meghatározó lesz. Északi szomszédunk a sérültek miatt gondban lehet, hiszen biztosan nem játszhat majd több, az NHL-ben korongozó sztárjátékosuk sem. Ilyen például Zdeno Chara (Boston Bruins), Marian Hossa, Tomas Kopecky (mindkettő Detroit Red Wings) és Milan Jurcina (Washington Capitals).

SZLOVÁKIA - KITŐL TARTHATUNK?
A jó játékosokat felvonultató Szlovákia csapatában ott lesz az említett Valabik és Mihalik az NHL-ből, és nagyon valószínű Miroslav Satan (Pittsburh Penguins), Peter Budaj, Marek Svatos (mindkettő Colorado Avalanche) és Michal Handzus (Los Angeles Kings) játéka. Ugyanakkor sok a sérült, így várhatóan gyengébb - de korántsem gyenge - csapattal jönnek majd Svájcba. Vezetőedző: Ján Filc
Várólistán van még több szlovák sztár is, többen sérültek. Az Észak-Amerikában profiskodók közül egyelőre csak Boris Valabik (Atlanta Thrashers) és Vladimir Mihalik (Tampa Bay Lightning) játéka biztos Svájcban. Mivel sok a sérült, a csapat végleges kerete még nem ismert, a játékra kész sztárjátékosok névsora azonban így is imponáló.

Felkészülési mérkőzéseik eddig felemásra sikerültek, hiszen bár kétszer is kikaptak a mostani házigazda Svájc válogatottjától (2:1, 4:3), a csoportellenfelet, Fehéroroszországot meggyőző játékkal győzték le 4-0-ra. A hónap elején Csehországgal mérkőznek meg egymás után kétszer is, akiket Norvégia követ, a záróakkord – és egyben a legkeményebb barátságos meccsük – a svédek elleni lesz.

A világbajnokság programja (Oldaltörés)


2009-ES A CSOPORTOS JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, SVÁJC
ELSŐ CSOPORTBEOSZTÁS (április 24-29.):

A CSOPORT (Zürich-Kloten)
  1. KANADA
  2. FEHÉRORSZORSZÁG
  3. SZLOVÁKIA
  4. MAGYARORSZÁG

  Csoportmeccsek:
  Fehéroroszország - Kanada, április 24., 16:15
  Szlovákia - Magyarország, április 24., 20:15
  Szlovákia - Fehéroroszország, április 26., 16:15
  Kanada - Magyarország, április 26., 20:15
  Magyarország - Fehéroroszország, április 28., 16.15
  Kanada - Szlovákia, április 28. 20:15

B CSOPORT (Bern)
  1. FRANCIAORSZÁG
  2. NÉMETORSZÁG
  3. OROSZORSZÁG
  4. SVÁJC

  Csoportmeccsek:
  Németország - Oroszország, április 24., 16:15
  Svájc - Franciaország, április 24., 20:15
  Svájc - Németország, április 26., 16:15
  Oroszország - Franciaország, április 26., 20:15
  Oroszország - Svájc, április 28., 16:15
  Franciaország - Németország, április 28., 20:15

C CSOPORT (Bern)
  1. AUSZTRIA
  2. LETTORSZÁG
  3. SVÉDORSZÁG
  4. EGYESÜLT ÁLLAMOK

  Csoportmeccsek:
  Egyesül Államok - Lettország, április 25., 16:15
  Svédország - Ausztria, április 25., 20:15
  Egyesült Államok - Ausztria, április 27., 16:15
  Lettország - Svédország, április 27., 20:15
  Ausztria - Lettország, április 29., 16:15
  Svédország - Egyesült Államok, április 29., 20:15

D CSOPORT (Zürich-Kloten)
  1. CSEHORSZÁG
  2. DÁNIA
  3. FINNORSZÁG
  4. NORVÉGIA

  Csoportmeccsek:
  Norvégia - Finnország, április 25. 16:15
  Csehország - Dánia, április 25., 20:15
  Csehország - Norvégia, április 27., 16:15
  Finnország - Dánia, április 27., 20:15
  Dánia - Norvégia, április 29., 16:15
  Finnország - Csehország, április 29., 20:15

* a csoportokból az első három csapat kavlifikálja magát a következő körbe

MÁSODIK CSOPORTBEOSZTÁS (április 30. - május 4.):

  E CSOPORT (B1, B2, B3, C1, C2, C3)
  F CSOPORT (A1, A2, A3, D1, D2, D3)
  G CSOPORT (A4, B4, C4, D4)

NEGYEDDÖNTŐK (május 6-7.)

ELŐDÖNTŐK (május 8.)

DÖNTŐ, BRONZMECCS (május 10.)





























 












































 
párizsi olimpia 2024
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.