2009. február. 11. 12:00
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2009. február. 11. 14:41
Sport
Hol itt a válság? Téli nagybevásárlás a focikluboknál
Válság ide vagy oda, nem fogták vissza magukat különösebben az európai labdarúgóklubok a téli átigazolási időszakban. Még ha új csúcsok nem is születtek, s a legnagyobb játékosvásárlások értéke a nyáriaktól ezúttal is elmaradt, összességében nem spóroltak a csapatok – a Big 5, azaz az öt legjelentősebb futballbajnokság közül pedig ezúttal is az angolok tettek ki magukért a leginkább.
Robinho volt az első nagy igazolás © AP |
Az angol csapatokat tehát egyelőre a font mélyrepülése sem fogta vissza, a gyengélkedő brit deviza hatása azonban két dologban érezhető volt. Egyrészt a Premier League gárdái a tavalyinál jóval nagyobb gondot fordítottak arra, hogy vásárlásaikat játékoseladásokkal is fedezzék: az idei nettó költés mindössze 35 millió font volt, alig fele a tavalyinak. A másik tényező, hogy mivel a gyenge font miatt megdrágultak a szigetországon kívüli vásárlások, az angol klubok főleg egymás között adták-vették a futballistákat (az európai csapatok többségének nyilván euróban kell fizetni a játékosokért, ami fontban számítva most 30 százalékkal drágább, mint egy évvel ezelőtt, csak az árfolyamváltozások miatt). Míg tavaly az elköltött 150 millió font kétharmada nem brit csapathoz áramlott, ebben az esztendőben ez az arány megfordult.
Érdekesség, hogy a legtöbbet költő angol csapatok nem a négy nagy közül kerültek ki. Ebben az idényben – nyilván a nyáron érkezett új tulajdonos, Manszur bin Zajed al-Nahjan sejk lelkesedésének, és kimeríthetetlen forrásainak köszönhetően – a kisebbik manchesteri csapat szánta a legtöbbet játékosokra (50 millió fontot), de kitett magárét a Tottenham is, amely alig 5 millióval költött kevesebbet, mint a City.
Az angol csapatok által kiszórt összeghez képest elenyészőnek tűnhet a spanyol klubok 65 millió euró körüli, az olaszok alig 35 milliós, s a németek valamint a franciák minden bizonnyal még ettől is elmaradó költése. A téli átigazolási rekord azonban ennek ellenére sem angol csapat nevéhez fűződik: a legtöbbet egy játékosért ezúttal is a spanyol Real Madrid adta, amely 27 millió euróért vásárolta meg Klaas Jan Huntelaart az Ajaxtól még decemberben. Sőt, ha nem is hatalmas előnnyel, de még a képzeletbeli ezüstérem is a királyi gárdának jutott, a második legdrágább játékos 20 millió eurós transzferdíjával a székhelyét Portsmouthból Madridba áthelyező Lassan Diarra volt, s csak őt követte a Manchester City legdrágább vétele, a Hamburgtól megszerzett Nigel De Jong, akiért 19,5 millió eurót fizettek.
Az első két helyezettől eltekintve – akikegy ébként a Barcelona inaktivitásának köszönhetően a teljes spanyol játékostranszfer bő kétharmadát adták értékben – ugyanakkor már a legdrágább játékosok listája is angol dominanciát mutat. A 10 millió eurós vagy annál drágább tíz játékos közül hét folytatja pályafutását a szigetországban, míg a tizenhat 5 millió eurót meghaladó transzferdíj esetében kilencnél állt a vevői oldalon angol klub.
Persze ettől még nem csak a Real Madridnak voltak nagy vételei Nagy Britannián kívül. Spanyolországban a királyi gárda vételei mellett Ricardo Oliveira klubváltását érdemes megemlíteni, érte 9 millió eurót fizetett a Betis a Zaragozának. A Bundesligában a legnagyobb ügylet Lukas Podolski eladása volt: a tavalyi Eb német sztárjáért 10 millió eurót adott a Köln a Bayernnek, bár a lengyel származású csatár csak az idény végén távozik Münchenből. Mindeközben az olaszoknál inkább csak pletykák borzolták a kedélyeket. A Manchester City Kakáért tett 100 millió fontos ajánlata ugyanúgy kudarcba fulladt, mint a Milan David Beckham végleges megszerzésére tett kísérlete, s nem sikerült az Internek sem megvennie a Genoa gólvágóját, Diego Militót, hiába ajánlották fel érte Crespót és Nicolas Burdissót is 15 millió euró kíséretében. Így Olaszországban maradtak a rekordígéretek, s végül csak három nagyobb üzlet született: Thiago Silva Milánóba költözése az AC Milannak 10 millió eurót ért, Giampaolo Pazziniért a Sampdoria adott 9 millió eurót, míg Pablo Daniel Osvaldot a Bologna vette meg 7 millióért.
Kelendő magyarok
Érdemes megemlíteni, hogy viszonylag sok külföldön játszó magyar futballista is klubot váltott a téli átigazolási időszakban. Közülük a legtöbbet minden bizonnyal Huszti Szabolcsért fizette a vevő Zenit: a szentpétervári gárda német források szerint 3 millió eurót adott a Hannovernek a magyar szélsőért. A Liverpool tartalékcsapatának magyar U19-es válogatott kapusát, Gulácsi Pétert az angol harmadosztályú Hereford igazolta le, míg az eddig a Burnley hálóját őrző Király Gábor a Bayer Leverkusen csapatában folytatja. Lőw Zsolt Hoffenheimből Mainzba igazolt, a Werder Bremen pedig megszerezte a Nancy második csapatától Futács Márkót.
Jandó Zoltán
A legdrágábbak - Forrás: betinf.com |
Játékos Vevő Ár Klaas Jan Huntelaar Real Madrid (spanyol) 27 millió Euró Lassana Diarra Real Madrid (spanyol) 20 Nigel de Jong Manchester City (angol) 19,5 Wayne Bridge Manchester City (angol) 17,4 Andrei Arshavin Arsenal (angol) 16,5 Robbie Keane Tottenham Hotspur (angol) 16,5 Jermain Defoe Tottenham (angol) 16,2 Craig Bellamy Manchester City (angol) 15,5 Wilson Palacios Tottenham Hotspur (angol) 15 Thiago Silva AC Milan (olasz) 10 Ricardo Oliveira Real Betis (spanyol) 9 Giampaolo Pazzini Sampdoria (olasz) 9 Pablo Daniel Osvaldo Bologna (olasz) 7 Brandao Olympique Marseille (francia) 6 Jimmy Bullard Hull City (angol) 5,3 Hugo Rodallega Wigan Athletic (angol) 5,3 |
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.