2016. április. 14. 21:17 MTI Utolsó frissítés: 2016. április. 14. 21:16 Shake

Tíz éve ellopott holland kincseket találtak meg az ukránok

Négy 17. századi holland mesterművet talált meg az ukrán titkosszolgálat tíz évvel az után, hogy azokat ellopták egy Amszterdam melletti múzeumból - jelentette be csütörtökön Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter.

A festményekre még decemberben bukkantak rá az oroszbarát szeparatisták által ellenőrzés alatt tartott kelet-ukrajnai Donyeck egyik villájában, de csak most jelentették be a hatóságok. 

2005-ben loptak el 24 festményt, köztük a 17. századi holland aranykor mestereinek műveit az Amszterdamtól északra fekvő Hornsban lévő Westfries Múzeumból. A betörők záróra előtt elbújtak az épületben, majd kikapcsolták a biztonsági rendszert és leléptek a képekkel. A festmények értékét 10 millió euróra becsülték. 

Az SZBU ukrán állambiztonsági szolgálat közölte, hogy a betörő banda többnemzetiségű volt, oroszok is voltak köztük. Az elmúlt hónapokban az SZBU megpróbált a képek nyomára bukkani, kettőt - köztük Floris van Schooten egyik festményét - még az EU-ukrán társulási szerződésről egy hete tartott holland népszavazás előtt találtak meg - közölte Vasziljo Hricak, az SZBU vezetője. 

Két másik festményt, Jacob Waben munkáit csütörtökön szerezték vissza - tette hozzá. A hiányzó 20 kép közül számos az oroszbarát szeparatisták által uralt Kelet-Ukrajnában van, több kép esetleg Oroszországban - tette hozzá Hricak.

Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.