2014. március. 12. 09:46 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 12. 10:38 Shake

Kiengedtek a siralomházból 26 év után az ártatlannak bizonyult elítéltet

Az afroamerikai Glenn Ford 38 éves volt, amikor egy csak fehérekből álló esküdtszék elítélte egy ékszerész elleni rablógyilkosságért. A vádlott mindig tagadta, hogy ő ölte volna meg munkaadóját, és a börtönben többször fellebbezett az ítélet ellen, de ezt sokáig elutasították.

A siralomházban eltöltött 26 év után szabadon engedtek kedden az egyesült államokbeli Louisianában egy férfit, akit elítéltek egy ékszerész meggyilkolásáért és kirablásáért, de nemrég bebizonyosodott, hogy nem ő volt a tettes.

A most 64 éves, fekete bőrű Glenn Ford annak idején alkalmi kerti munkát végzett az ékszerész és óraműves Isadore Rozemannál Shreveport városban. Rozemant meggyilkolták és kirabolták. Egy csak fehér bőrűekből álló esküdtszék bűnösnek mondta ki Fordot szándékos emberölésben és rablásban. A vádlott mindig tagadta, hogy ő ölte volna meg munkaadóját, és a börtönben töltött évtizedek alatt többször fellebbezett az ítélet ellen, de ezt sokáig elutasították.

2000-ben azonban a louisianai legfelsőbb bíróság elrendelte, hogy Fordot tanúként újra meg kell hallgatni. Az elítélt ekkor azt állította, hogy az esküdtszék figyelmen kívül hagyott egy olyan bizonyítékot, amely a bűncselekmény két eredeti gyanúsítottjára, egy testvérpárra, Jake és Henry Robinsonra nézve volt terhelő. 

Majd 2013-ban a Shreveport Times című helyi lap ezt írta: egy bírósági dokumentum szerint egy meg nem nevezett személy arról tájékoztatta az ügyészséget, hogy  Jake Robinson bevallotta Rozeman lelövését és kirablását.

Az ügyészség a múlt héten "egy új fejlemény" hatására visszavonta a Ford elleni vádat, majd az illetékes bíróság most hétfőn megsemmisítette az ítéletet, kimondva: Ford "nem vett részt a bűncselekményben, és ott sem volt a helyszínen". A Reuters hírügynökség szerint az ügyészség nem hajlandó elárulni, hogy mi volt az új fejlemény.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.