2014. március. 10. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 10. 14:53 Shake

Savas esőt és pokoli tüzet is hozott a dinoszauruszokat kipusztító meteorit

A 65 millió éve becsapódott meteorit nemcsak a dinoszauruszokat pusztította el, hanem kénsavas esőt is okozott, amelyek halálossá tette az óceán felszíni vízrétegeit – derült ki egy friss japán kutatásból.

A csibai Műszaki Kutatóközpont Ono Szoszuke vezette csoportja modellkísérlettel igyekezett rekonstruálni azokat a körülményeket, melyek a Föld utolsó nagy fajpusztulását idézték elő. Abból a feltevésből indultak ki, hogy a mexikói Yucatán-félszigeten felfedezett, csaknem kétszáz kilométer átmérőjű Chicxulub-krátert aszteroida becsapódása hozta létre. A kisbolygó 12-15 kilométer átmérőjű lehetett, és a hirosimai atomrobbanásnál milliárdszor nagyobb erővel ütközött a Földnek.

A becsapódás pillanatában a kéntartalmú kőzetek azonnal felrobbantak, a belőlük kipárolgó gáz pedig kéntrioxidfelhőt hozott létre a magasban. A gázok és a légköri vízgőz keveredése miatt néhány napig savas eső hullhatott a Földre, melyben másodpercenként 13-25 kilométeres sebességű ütésnek tették ki a Yucatánon talált kénes kőzeteket.

A kutatóknak a Nature Geoscience című szaklapban megjelent tanulmánya szerint a magas kéntrioxid-tartalmú esők gyorsan elsavasították az óceánok felszíni vízrétegeit, jelentősen károsították az egész bolygó élővilágát, és számos tengeri faj kihalását is okozhatták.

Csak azok az élőlények élhették túl a katasztrófát, amelyek a kénsavas környezetnek ellenálltak vagy menedéket találtak az óceánok mélyebb rétegeiben. Ezután ezek a fajok kezdhették meghódítani az elnéptelenedett vizeket.

A közkeletű elmélet szerint a Földnek ütköző kisbolygó hatalmas tűzbe borította a környéket, és világméretű porvihart támasztott. A korabeli fajok 60-80 százaléka kihalt a katasztrófa miatt, melyet a tudomány a kréta időszakot lezáró "kréta-tercier eseménynek" nevez. Ezután új földtörténeti kor kezdődött. A körülbelül 165 millió éve a Földet uraló dinoszauruszok kipusztultak, a maguk után hagyott élőhelyeken pedig fejlődésnek indulhattak az emlősfajok.

 

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.