2013. december. 17. 17:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 17. 17:45 Shake

Új-zélandi blamázs: Ausztráliából származhat a kivi

Az Új-Zéland jelképének számító furcsa madár nem egy távoli ős "összement" változata, mint eddig hitték, hanem egy kistestű madár megnövekedett leszármazottja - derítették ki ausztrál és új-zélandi kutatók. Ez a kismadár ráadásul Ausztráliából repülhetett át a szigetországba.

Ausztrál őstől származhat az Új-Zéland nemzeti jelképének számító kivi madár - hozták nyilvánosságra az eredményeiket kedden ausztrál és új-zélandi őslénykutatók.

A repülni képtelen éjszakai madár nem apró változata egy távoli ősnek, hanem sokkal inkább egy kistestű madár leszármazottja, amely egykor Új-Zéland Tasman-tengeri szomszédjáról, Ausztráliából repülhetett át a szigetországba - mutatott rá az ausztrál Flinders Egyetem, az új-zélandi nemzeti múzeum (Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa) és a Canterbury Museum szakembereinek közös tanulmányából.

A szakemberek egy három évvel ezelőtt talált fosszíliára alapozták eredményeiket. A leletet az Új-Zéland Déli-szigetén elterülő Otago nevű régió középső részén fedezték fel. Az eredményeket azon genetikai bizonyítékok is alátámasztották, amelyek szerint a kivi az ausztrál emuval, nem pedig az új-zélandi moával - mintegy hétszáz éve kihalt, nagy testű, emuszerű madárral - áll rokonságban - húzta alá a közleményben Trevor Worthy, a Flinders Egyetem munkatársa.

"A kivi egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy óriási tojást rak, amely a nőstény testtömegének nagyjából egynegyedét teszi ki" - mutatott rá Worthy, a moafélék nemzetközileg elismert szakértője. A mostani eredményekkel megdőlt az a széles körben elfogadott elmélet, amelyet a néhai kiváló evolúciós biológus, Stephen Jay Gould képviselt 1986-os tanulmányában, azzal magyarázva a kivi tojás méretét, hogy a madár valószínűleg egy hatalmas, moaszerű ős leszármazottja.

"A nagyjából 20 millió évvel ezelőttről, a korai miocénkorból származó fosszília egy apró, a ma ismert kivi méretének nagyjából egyharmadát kitevő madár maradványa. Mindez pedig azt jelenti, hogy a kivi nem egy távoli ős "összement" változata, hanem egy kistestű madár megnövekedett leszármazottja - világított rá a közleményben Paul Scofield, a Canterbury Museum munkatársa, hozzátéve, hogy az utóbbi jelenség gyakran megfigyelhető a korai miocénkorból származó madaraknál.

"Amennyiben a kivi és az emu rokonságban állnak egymással, ahogy azt a DNS-eredmények sugallják, akkor olyan közös őstől származnak, amely tudott repülni. Mindez azt jelenti, hogy egykor kis testűek voltak és szárnyakkal rendelkeztek, amelyekkel Új-Zélandra repültek. Az elmélet alátámasztásához azonban szárnycsontokat kell találnunk" - húzta alá a szakember. 

A kutatók a déli félteke idei nyarán folytatják az ásatási munkálatokat.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.