2013. november. 13. 15:51 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 13. 15:48 Shake

Magyar kutatók gyűrűztek madarakat Indiában

Amuri vércséket fogtak be és láttak el jeladóval a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) kutatói az indiai Nágaföldön.

A szakemberek a helyi lakossággal és a hatóságokkal együttműködve november 2. és 10. között 30 amuri vércsét fogtak be, melyek közül egy öreg hímet és két öreg tojót műholdas jeladóval, 25 további egyedet pedig színes gyűrűvel jelöltek meg, majd engedtek szabadon. A madarak útját a satellitetracking.eu oldalon követhetik nyomon az érdeklődők - közölte az egyesület szerdán az MTI-vel.

Dél-Afrikában madárvédők és madármegfigyelők várják a műholdas adóval és színes gyűrűvel jelölt madarakat, hogy helyszíni megfigyelésekkel és fotókkal is dokumentálják a telelőterületen zajló életüket.

A kutatáshoz a pénzügyi fedezetet az indiai kormány Vadvilág Megőrzési Intézete, Nágaföld Állam Erdészeti, Ökológiai, Környezetvédelmi és Vadvédelmi Szolgálata, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), valamint az ENSZ nyújtja a bonni egyezmény vonuló fajok megőrzéséért felelős titkárságán keresztül.

A Mongóliától Északkelet-Kínáig terjedő költőterületeikről október-novemberben egészen Dél-Afrikáig vonuló amuri vércséket a világ leghosszabb vándorlási útvonalú ragadozó madaraként tartják számon. A Nágaföldön megpihenő madarakat azonban tízezrével pusztítják el a vadászok.

Az MME kékvércse-védelmi programjának munkatársai az Európai Unió LIFE és LIFE+ támogatásának is köszönhetően világviszonylatban is élen járó tapasztalatokat szereztek a vércsék kutatásában, a madarak befogásában és műholdadós jelölésében, ezért kapták a nemzetközi felkérést.

Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.