2013. október. 02. 15:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 02. 15:30 Shake

Halomra mérgezik az elefántokat Zimbabwében

Legalább 91 elefántot mérgeztek meg vadorzók Zimbabwében az elmúlt egy hónapban, az eset az értékes csontjukért vadászott óriásemlősök ellen elkövetett egyik legsúlyosabb merénylet - közölték helyi hatóságok.

A vadőrök a hét elején 18 elefánt tetemére bukkantak a Zimbabwe nyugati részén található hwangei nemzeti parkban, a hatóságok szerint vadorzók az aranybányászatban használt ciánnal hintették be az elefántok itatógödreit és azok környékét. A méreg az oszló elefánttetemek húsából táplálkozó egyéb állatok szervezetébe is bejuthatott.

A helyi hatóságok közölték, hogy vadorzók az elmúlt egy hónapban - a hétfőn talált tetemekkel együtt - mintegy 91 elefántot mérgeztek meg az Afrika egyik legnagyobb elefántpopulációjának otthont adó nemzeti parkban. Helyi források szerint az eset az egyik legsúlyosabb elefántok elleni bűncselekmény, az ügyben kilenc embert tartóztattak le, közülük három személyt 16 évig terjedő börtönbüntetésre ítéltek.

Az illegális elefántcsont-kereskedelem elterjedése miatt a dél-afrikai ország környezetvédelmi minisztere is aggodalmát fejezte ki, és közölte, hogy a zimbabwei kormány fokozni fogja a világszerte egyre komolyabb méreteket öltő jelenség elleni küzdelmet.

Csak Afrikában évente mintegy 30 ezer elefántot mészárolnak le orvvadászok, 2007 óta világszinten mintegy kétszeresére növekedett a feketepiacon értékesített elefántcsont mennyisége.

A Washingtoni Egyezmény tagállamai által tiltott kereskedelemből befolyt összeg becsült értéke évi 7-10 milliárd dollár között mozog, a pénzekből egyes források szerint az elefántcsont-kereskedelemmel foglalkozó bűnhálózatok terrorista szervezetekhez köthető afrikai csoportokat is finanszíroznak.

Az elefántcsont kilogrammonkénti ára a 2000 dollárt is elérheti a feketepiacon, egy teljes elefántcsontagyar akár 50 000 dollárba is kerülhet.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.