2013. szeptember. 15. 19:12 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 15. 19:13 Shake

Egy hosszúnevű nő miatt változtatják meg az okmányokat a Hawaii-szigeteken

Megváltoztatják a személyi okmányokat az Egyesült Államokhoz tartozó Hawaii-szigeteken, mert egy odaházasodott, őslakos férjének tradicionális, "túlméretezett" nevét felvevő amerikai nőnek nem fért rá a teljes neve a jogosítványra, és ebből problémái támadtak.

A honolului hatóságok a hétvégén közölték, hogy a jövő évtől akár 40 betűből álló család- és utónevek is szerepelhetnek a jelenleg csak 35 karaktert elfogadó okmányokon, sőt nyitnak egy 35 karakterből álló rubrikát a középső név számára is.

A változtatást egy 54 éves özvegyasszony, Janice "Lokelani" Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele harcolta ki, aki 1992-ben férjhez ment egy egyetlen, de hosszú nevet viselő hawaii férfihoz. A név éppen 35 betűből áll, ám tartalmaz egy sajátos hawaii ékezetet is, így az utolsó betű lemaradt a jogosítványról, nem is beszélve keresztnevéről, amely egyáltalán nem fért rá a dokumentumokra.

A furcsa névbe nemrég egy közúti igazoltatásnál egy rendőr kötött bele. Janice "Lokelani" Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele hangoztatta, hogy nem az ő hibája, ha a hivatalos okmányokon nincs elég hely a teljes nevének, mire a rendőr azt javasolta neki, hogy vegye fel újra sokkal rövidebb leánykori nevét. Janice azonban hangoztatta, hogy házassága révén magáévá tette a polinéz kultúrát, amelyet imád, akárcsak az asszonynevét. Az ügy nagy nyilvánosságot kapott a hawaii, sőt a nemzetközi médiában, végül a hatóság beadta a derekát.

A 2008-ban elhunyt férjnek a nagyapja találta ki ezt a nevet, méghozzá állítólag akkor, amikor megálmodta, hogy unokája fog születni. Az özvegy szerint a név többjelentésű, utal a család eredetére, emellett jelenti azt is, hogy nagy káosz esetén viselője vezeti ki helyes irányban a sokaságot a zűrzavarból.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.