Rossz volt a foga az egyik kínai dinónak
Fogbeteg volt az a dinoszaurusz, amelynek maradványait 2007-ben fedezték fel Kínában - közölte Chinese Science Bulletin legújabb száma.
A kövületet a dél-kínai Jünnan tartomány Lufeng-medencéjében találták, amikor a helyi dinoszaurusz múzeum kutatói a Sinosaurus ("kínai gyík") egy új alfajának koponyamaradványait azonosították.
Az őslénykutatók megállapították, hogy az állatnak hiányzik egy foga, ám a fogmeder tökéletesen zárt, ami ritka és rendszerint kóros elváltozás. A maradványokat röngtennel és CT-vel vizsgálták, és arra a következtetésre jutottak: a fogmeder úgy tudott teljesen bezárulni, hogy az állat még sokáig élt a fogvesztést követően.
A baleset vagy betegség nyomán kihullott fog gyakran vezet az emlősök fogmedrének deformálódásához, beszívódásához, azonban hüllőknél erre ritkán találni példát.
A felfedezés azt az elméletet támasztja alá, hogy a két lábon járó hüllők rendkívül ellenállóak voltak a betegségek és sérülések sok fajtájával szemben. A 190 milliós éves lelet az első bizonyított példája ősállat ilyen jellegű megbetegedésének.