2013. május. 06. 19:48 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 06. 19:48 Shake

"Fenomenális" lelet került elő egy szerbiai tanyáról

Az eddig ismert egyetlen szerbiai kelta kőfejet kapálta ki udvarán egy gazda Pozarevacon, a lelet az időszámítás előtti II. vagy III. századból való.

Dragan Jacanovic, a pozarevaci nemzeti múzeum régésze szerint a kőfej igazi archeológiai lelet és az egyetlen kelta fej, amelyet a mai Szerbia területén találtak - idézte a régészt a Blic című belgrádi napilap online kiadása. 

A Duna és a Morava folyó között fekvő kelet-szerbiai város múzeumának szakértője úgy vélte, hogy a fejet bizonyára ott helyben készíthették, és az összes kelta stílusjegyet magán viseli. 

"A kőfejen dülledt szemek ülnek és háromszög formájú az arc plasztikus szájjal. Meg kell jegyezni, hogy rossz minőségű kőből készítették, mert még ilyen töredezetten is látszik, hogy kelta előkelőségről, feltételezhetően egy kelta istenségről van szó" - fejtette ki a régész.

A belgrádi nemzeti múzeum szakértői meglátva a kelta fejet csak annyit mondtak: "Fenomenális".

Pozarevacról a leletet szakmai vizsgálatra Franciaországba és Szlovákiába viszik. A Blic azt is megírta, hogy Szerbia saját kelta leleteiből anyagot küldött tavaly reprezentatív kiállításra Milánóba, a pozarevaci kőfejet azonban csak jövőre helyezik a tárlat anyagába.

Kelet-Szerbiának ez a része igen gazdag a legmagasabb kategóriába tartozó régészeti leletekben, köztük trák, dák és kelta tárgyakban. Pozarevactól nem messze van Kostolac, a város közelében található Viminacium, amely az ókorban a római birodalom keleti városa és katonai táborhelye volt a Duna mentén, ma archeológiai park.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.