Elárverezik a háromszáz éve kihalt dodó madarak egyik példányának csontmaradványát áprilisban, Londonban. Egy elefántmadár megkövült tojása is kalapács alá kerül.
A Christie's aukciós ház szerdán jelentette be, hogy a tízcentis csontmaradványért, amely egy dodó combcsontjának része lehet, 15 ezer font körüli (több mint ötmillió forint) bevételt várnak. Utoljára 1934-ben került kalapács alá az árverési házban dodómaradvány, és akkor is nagy volt az érdeklődés.
James Hyslop, a Christie's utazási, tudományos és természettudományi részlegének vezetője úgy vélte: a dodó "már a kulturális örökség része", egyebek mellett az Alice Csodaországban című irodalmi alkotás is megörökítette.
Az első európai feljegyzés 1598-ban emlékezett meg a madárról: holland tengerészek pillantották meg Mauritius szigetén. Alig száz év múlva a madárfaj eltűnt. Szakértők szerint a szigetre hullámokban érkező és állatokra vadászó éhes tengerészek áldozatai lettek.
Mivel teljes példány nem maradt fenn, évekbe telt, míg a tudósok a megtalált maradványokból rekonstruálni tudták a madár külsejét.
Az árverésre kerülő csontdarab, amely egy brit magángyűjtőtől származik, nagy valószínűséggel 1865-ben került elő a természettudományok nagy rajongója, George Clark egyik mauritiusi ásatása során.
Az április 24-i aukció előtt az árverésre bocsátott 260 tétel, köztük a dodómaradvány is megtekinthető a brit fővárosban.
A tételek sorában szerepel a szintén kihalt madagaszkári elefántmadár, a valaha volt legnagyobb madárfaj egy megkövült tojása is, amelynek mérete több mint százszorosa egy tyúktojásénak. A 17. századból származó, 30 centiméter magas és 21 centiméter átmérőjű elefántmadártojásért 30 ezer fontot (több mint 10 millió forint) remélnek.