2013. március. 03. 22:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 03. 16:58 Shake

Richter, Lievens és egy XV. századi tibeti szobor a TEFAF gyöngyszemei idén

Egy Jan Lievens-portré, egy XV. századi tibeti szobor és Gerhard Richter egy műve az idei TEFAF rangos művészeti vásár gyöngyszemei.

A hollandiai Maastrichtban március 15. és 25. között tartják meg a világ egyik legismertebb ilyen jellegű vásárát, amely már a 26. lesz a sorban. A részt vevő, javarészt európai galériák száma 260, a felsorakoztatott műalkotásoké pedig hozzávetőleg 30 ezer. Van köztük a Kr.e. 4000 évvel született darab is.

A legnagyobb érdeklődés előzetesen Jan Lievens németalföldi festő egy 1631-ben készült portréját, Gerhard Richter kortárs német művész Abstraktes Bild című festményét és egy XV. századi, lenyűgöző tibeti szobrot övez. A tizenegy fejű bronzszobor a Csenréziként is emlegetett Avalokitéshvara istennőt ábrázolja, és nemrég még a londoni Royal Academy of Arts kiállításán volt látható. Míg a két festmény esetében nem ismert a becsült ár, a szoborról tudni lehet, hogy legkevesebb 6 millió eurót várnak érte.

Az antikvitásból származó darabok között kiemelkedik a brüsszeli Harmakhis galéria által kínált usébti, az ókori egyiptomi sírokban elhelyezett sírkellékek egyik fajtája: az elhunytat a túlvilágon helyettesítő szolgaszobor a XV. dinasztiához tartozó, Kr. e. 690-től 664-ig uralkodó Taharka fáraó sírjából került elő.

Egy II. György brit király korabeli könyvespolcot kínál a New Yorkban és Londonban székelő Mallett galéria. A szekrény zölddel lakkozott, és kínai motívumok díszítik. Az eladásra kínált darab Giles Grendeynek, a kor legkiválóbb angol bútorasztalosának a munkája.

Az érdekességek között szerepel a New York-i Lüchow's étterem vendégkönyve, amelyet olyan személyiségek írtak alá, mint Groucho Marx humorista, Henry és Jane Fonda vagy épp Humphrey Bogart színészek, Richard Nixon elnök, Joan Miró festő és VII. Eduárd brit király.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.