2013. február. 11. 10:37 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 11. 10:25 Shake

Elérte déli-sarki célját az Ernest Shackleton nyomában járó expedíció

Tizenkilenc nappal indulása után elérte úti célját, a György király-szigeten lévő Stromness bálnavadász-állomást a néhai felfedező, Ernest Shackleton száz évvel ezelőtti déli-sarki útját megismétlő expedíció két tagja.

Tim Jarvis és Barry Gray hétfőn jelentkezett a kikötőből, ahol annak idején a szorult helyzetbe került felfedező segítségért fordult a bálnavadászokhoz.

Shackleton 1914-ben indult hajójával a Déli-sark meghódítására. A hajó azonban megrekedt a jégtáblák között, és a körülötte hízó jégpáncél tíz hónappal később elsüllyesztette. Az expedíció tagjai 1916 áprilisáig éltek a jég hátán, majd három apró csónakkal sikerült eljutniuk az Elefánt-szigetre. Onnan Shackleton és öt társa az egyik csónakkal átkelt a György király-szigetre (South Georgia). Tizenhat napi tengeri út után kötöttek ki, és indultak segítségért a bálnavadászokhoz. Végül a csapat minden tagja épségben hazatért.

A Tim Jarvis ausztrál környezetvédelmi szakember vezette, hatfős brit-ausztrál csoport pontosan követte a felfedező útvonalát, és nem használt olyan felszerelést, amely száz éve még nem létezett. A Shackleton Epic-expedíció január 24-én vágott neki az útnak az Antarktiszi-félsziget közelében fekvő Elefánt-szigetről a felfedező 6,85 méter hosszú csónakjának pontos másával. Az Atlanti-óceán déli térségét átszelve, több mint ezernégyszáz kilométert megtéve a csapat a múlt héten kötött ki a György király-szigeten.

Onnan hárman indultak tovább, hogy átkeljenek South Georgia 900 méter magas hegyein a sziget túloldalára, a bálnavadász-kikötőbe. A többiek lábfagyás miatt nem tudták folytatni az utat. Kim McKay, a vállalkozás menedzsere újságíróknak hétfőn elmondta, hogy a törékeny, szűk hajón csak négyen fértek be a kabinba, ketten kénytelenek voltak a fedélzeten tartózkodni, kitéve a nem egyszer nyolc méteres, jeges hullámok csapásainak. "Szüntelen át voltak ázva, és rettenetesen fáztak. Ha az egyikük megmozdult, mozdulniuk kellett a többieknek is... Kisebb-nagyobb mértékben valamennyiüknek elfagyott a lábuk" - magyarázta.

Végül csak ketten jutottak le az állomásra, harmadik társuk útközben feladta. Bár Shackleton sátor nélkül jutott át a gerincen, Jarvis és Gray kénytelen volt sátorban és alvózsákban meghúzni magát, olyan szörnyű vihar tombolt a hegyekben az utóbbi napokban.

"Valóban hősies küzdelmet kellett vívnunk, mert az esélyek ellenünk szóltak - ecsetelte az utolsó szakasz nehézségeit Jarvis a menedzsernek, miután megérkeztek az állomásra. - Legalább húsz gleccserszakadékon kellett átkelnünk, egy alkalommal Gray egészen hónaljig elsüppedt."

A beszámolóból kiderült, hogy maga Jarvis is ápolásra szorul lábfagyás miatt. Legkevesebb egy napig pihenni kell, de úgy tervezik, hogy kedden felkapaszkodnak a néhai felfedező sírjához. (Shackletont halála után a szigeten temették el.) A csapat az expedíció megismétlésével egyfelől a felfedező emberi nagysága előtt kívánt tisztelegni, másfelől az Antarktisz megóvására is fel akarta hívni a figyelmet.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.