2012. augusztus. 14. 08:13 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 14. 08:02 Shake

"Az ellenségem ellensége a barátom" - trükkös bogarak a katicák

A katicabogarak "belopják" petéiket a hangyák tetűtelepeire, "lehallgatva" őket kivárják az azokon élősködő púposlegyek támadását, és ekkorra időzítik saját akciójukat.

A katicabogarak előszeretettel rakják le petéiket zsákmányállatban bővelkedő helyekre. Ilyen zsákmányállat például a Coccus viridis nevű kávétetű. A fában élő Azteca instabilis hangyák fészkeikben nevelgetik e tetveket, hogy begyűjthessék a tőlük származó mézharmatot. Házi tetveik védelmében pedig a hangyák rutinszerűen támadják le a fészekhez közelítő katicabogarakat.

Amerikai és mexikói kutatók azt szerették volna kideríteni, hogyan birkóznak meg ezzel a kihívással a katicabogarak. Ehhez katicabogarakat, kávétetveket és a hangyákon élősködő púposlegyeket gyűjtöttek egy mexikói ökológiai gazdálkodásban művelt kávéültetvényről, majd egy olfaktométerbe - szagok mérésére alkalmas eszközbe - helyezték őket. A hangyák ugyanis egy bizonyos szaganyagot (feromont) bocsátanak ki a legyek támadása esetén, amely hatására az egész boly mozdulatlanná dermed akár két órára is, mivel az élősködők mozgás alapján találják meg őket. 

A kutatók megfigyelték, hogy a nőstény katicabogarak, különösképp a peterakás előtt állók, figyelik e kémiai riasztásokat, és akkor keresik fel a kávétetvekben gazdag helyeket, amikor a hangyák felfüggesztik tevékenykedésüket. 

Első alkalommal sikerült kimutatni, hogy több rovarfaj közti kölcsönhatások sorozatát váltották ki hangyaferomonok - írták a kutatók. Ilyen összetett "cselszövés-hálók" mindennaposak is lehetnek a természetben - mutatnak rá tanulmányukban, amely az Ecology and Evolution című szaklapban jelent meg - írta a Science című folyóirat internetes hírportálja.