Shake hvg.hu 2012. március. 13. 11:11

Interjúk fejlövés előtt - levették a műsorról az egyik legnézettebb kínai adást

Kínában az egyik legnézettebb műsorban kivégzés előtt álló embereket interjúvoltak meg. Öt év után múlt hétvégén szűnt meg a több mint negyvenmillió nézőt vonzó show.

A szépség a szörnyetegekkel. Így hívták a nézők azt a műsort, amelynek az eredeti címe az volt: Interjúk kivégzés előtt. Kína közepén, Henan tartományban vetítették a show-t mintegy öt éven keresztül, mígnem múlt pénteken beszüntették. Az interjúsorozat egyik arca Ding Yu riporternő volt, a másik fél az épp kivégzésére váró alany, amit Kínában hét nappal az ítélethozatal után végrehajtanak olyan bűnök elkövetésének retorziójaként, mint a felségárulás, fegyveres felkelés, zsarolás, csempészés és az emberölés. A műsor koncepciójaként azonban csak és kizárólag gyilkosokat kérdeztek, méghozzá elrettentés céljából, azzal a szlogennel: „értékeld az életet”.

Ding Yu elmondása szerint a halálra várók nem ütköztek meg a kérdezősködésen, sőt hálásak voltak érte. "Azt akarták, hogy valaki meghallgassa őket, …mert a börtönben senki nem beszélt velük a múltról” – nyilatkozta a riporternő, aki 2006 novemberétől kísérte a halálba a bűnözőket. A közönség pedig egyenesen rajongott a műsorért. Negyvenmilliós nézettséggel az egyik legkedveltebb program volt a Hanan egyik tévécsatornáján, melyből most megszűnése után a BBC is átvett néhány epizódot. A legsikeresebb részekben egy homoszexuálissal beszélgetett Yu, hisz Kínában még mindig tabu az azonos neműek közötti szerelem. A férfit anyja meggyilkolásáért ítélték el, és a nézettség megugrása miatt a szerkesztők úgy döntöttek, több részben követik a halálsoron lévő kínait.

null

"Még sosem voltam ilyen közel egy homoszexuálishoz, nem igazán tudtam elfogadni a gesztusait, szavait, hiába volt férfi, nagyon nőies hangsúllyal azt kérdezte egyszer tőlem: furcsának találsz? Igazából furcsának találtam” – emlékszik vissza Ding Yu.

A nő öt év alatt a legborzalmasabb történeteket hallgatta végig, de a szimpátiáját állítólag nem nyerte el egyik interjúalany sem: "Sajnálom őket. ...de fizetniük kell azért, amit tettek. Megérdemlik” – tette hozzá több mint kétszáz beszélgetés után.

Volt az interjúalanyok között 18 éves fiatal, huszonéves szerelmespár, és egy nő, aki gyötrelmes évek után ölte meg agresszív férjét. A jogrendszer enyhülését dokumentálták vele, ugyanis végül a legfelsőbb bíróság felülbírálta a halálos ítéletet és börtönbüntetésre változtatta.

A Kínai jogrendszer azért korántsem olyan emberi: a halálos ítéletet fej- vagy hátba lövéssel hajtják végre, de alkalmazzák az injekciót is. Nemrégiben vették ki a halált érdemlő bűncselekmények közül az áfacsalás, a műkincscsempészés és a hitelcsalás tényállásait. A BBC cikke szerint a vádlottak sokszor ügyvéd nélkül tesznek vallomást, és a büntetőjog nem az ártatlanság vélelmén alapul.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.