2011. szeptember. 29. 07:26 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 29. 08:22 Shake

Hét évig aludt halott felesége mellett egy vietnami férfi

Le Van felesége 2003-ban bekövetkezett halála után egy évvel felnyitotta az asszony sírját és a csontvázat egy nőalakot formázó, festett gipszkoporsóba fektette, amelyet felöltöztetett és maga mellé fektetett.

Hét éven át aludt elhunyt felesége csontjai mellett egy vietnami férfi. Le Van felesége 2003-ban bekövetkezett halála után egy évvel felnyitotta az asszony sírját és a csontvázat egy nőalakot formázó, festett gipszkoporsóba fektette, amelyet felöltöztetett és maga mellé fektetett – adta hírül a VietnamNet online lap szerdán.

A családapa neje halálát követően hosszú hónapokig a síron fekve aludt, idővel azonban zavarta a szél és az eső. Úgy tervezte, alagutat ás a sírhoz, hogy "ismét együtt alhassanak". Gyerekeinek végül sikerült megállítaniuk a terv végrehajtásában, a holttest kiásásában viszont már nem. Le Van figyelmen kívül hagyta a hatóság követeléseit is, hogy temesse vissza a maradványokat.

A férfi szerint a koporsó őrzése a hálószobában egyfajta gyakorlat, hogy következő reinkarnációjában magasabb szinten térhessen vissza. "Legutóbbi életemben vétkeztem, ezért kell most emberi lényként élnem" – mondta el Le Van. A vietnamiak a hagyományok szerint halottaikat családi sírba helyezik a lakóterületektől távol eső temetőkben. Mintegy öt évvel ezután exhumálják a maradványokat, a csontokat szertartásosan megtisztítják és egy kisebb koporsóban ismét eltemetik.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.