Shake hvg.hu 2011. szeptember. 29. 20:00

Így terrorizálják a németeket Thaiföldön - a magyarok jól bírják a tukmálást

A nyaralást nemcsak a rossz időjárás keserítheti meg, hanem az agresszív szolgáltatók is. Thaiföldön a tuk-tuk terror szedi áldozatait, a németek tömegével fordulnak el a régen oly kedvelt turistacélponttól: Phuket szigetétől. De vajon a magyar utazók mit tapasztalnak? Rákérdeztünk.

„Nem, nem szeretnék masszázst. Nem, nem kérek méretre szabott öltönyt. Nem, nem kell DVD. Nem, nem kérek tuk-tukot“ – az idei thai kínálatban ez a legkapósabb póló, melyet a turistákra szabtak, a németek pedig veszik is, mint a cukrot. A kedvelt ázsiai országban még az öniróniát is bahtra lehet váltani, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lennének idegesítőek a szemtelen árusok, akik lépten-nyomon zaklatják az utazókat.

A stern.de cikkéből kiderül, hogy az egykor kedvelt nyaralási célpont egyre kevésbé vonzza a németeket: míg 2007-ben még 250 ezren választották üdülési célpontnak Thaiföldet, addig a múlt évben már csak 170 ezren. A csalódott utazók megkérdezése után az is kiderült, hogy a tuk-tuk az egyik fő oka annak, hogy a fizetőképes német nyaralóknak elment a kedvük a mesés Phukettől.

Nem elég ugyanis, hogy a tuk-tuk, az egyébként praktikus közlekedési eszköz egyre drágább szolgáltatás, az agresszív sofőrök megkeserítik a kikapcsolódásra vágyók életét, sőt, brutalitássá is fajulhat a tukmálás. Legutóbb a német Kurt Trotnow került kórházba egy tuk-tukos affér miatt, miután az előre kialkudott 100 baht helyett a dupláját kérte a sofőr, majd elkezdte ütlegelni utasát, amikor az elutasította az áremelést. Trotnow eszméletét vesztette, majd kómába esett és csak hetekkel később tért magához. Az extrém eset állítólag nem egyedülálló Phuket szigetén, a tuk-tuk maffia uralta területen képtelenség szabályokat bevezetni annak érdekében, hogy védjék a bevételt biztosító turistákat. Bárki, aki megpróbálja letörni a taxióra nélkül működő, monopolhelyzetet élvező tuk-tukosok kiskirálykodását, ráfázik. Egy buszost például összevertek, miután a helyi hatóságok bevetették két kedvelt turistacélpont közt.

Nem kérek tuk-tukot!!!
flickr.com

Azt nem tudni, kik állnak a tuk-tuk maffia hátterében, nem csoda hát, ha Trotnow merénylőjére még nem sikerült ráakadni, és a többi áldozat is hiába próbálja érvényesíteni jogait az erőszakos szolgáltatók ellen. Egy kanadai például csak úgy hagyhatta el Thaiföldet, ha bűnösnek vallotta magát és 1000 baht büntetést fizetett, miután védekezett az őt elagyabuláló sofőr ellen.

Meglesz a böjtje

Ha az igazságszolgáltatás útján nem is, más módon fognak „bosszút állni“ a rosszul kiszolgált, azaz kiszolgáltatott turisták. A thaiföldi holland konzul arra figyelmeztet a Phukett-Gazzette című helyi lapban, hogy hasonló esetek miatt Görögország és Spanyolország egyes területein 30-40 százalékkal csökkent a látogatók száma. A német konzul utánajárt és odaállt az egyik légitársaság pultjához Phuketen, hogy megkérdezzen száz németet, jól érezték-e magukat az üdülés során. A nem reprezentatív mintavételből huszonhárman csalódásukat fejezték ki, ebből tizenöten konkrétan a tuk-tukosok miatt nem mennek vissza a szigetre.

Trotnow óta azonban nem csak a németek kedvetlenedtek el; az osztrák nagykövet azt fontolgatja, hogy figyelmezteti honfitársait a rájuk leselkedő tuk-tuk veszélyre, az Egyesült Államokból pedig egy Bangkokban állomásozó szóvivő emelte fel a hangját az erőszak ellen.

A magyarok nem panaszkodnak

Kíváncsiak voltunk, hogy a magyar utazók körében is vannak-e hasonló tapasztalatok. A Best Reisen ügyvezető igazgatója szerint a tuk-tukra nem, legfeljebb Pattaya strandjának higiéniai állapotára volt eddig panasz, de az sem kedvetleníti el a magyarokat. "A németek utazási szokásai alapvetően mások, és ezért igényeik is különbözőek" - mondta el a hvg.hu kérdésére Zám Tibor.

Tuk-tukok egymás hegyén-hátán
AP

"A 280 ezer forintos, azaz ezer eurós utazás nyugatabbra szinte meg sem kottyan, a németeknek ezért már nem is számít egzotikusnak a thaiföldi kiruccanás". Míg a magyaroknak ez még mindig olyan kiadást jelent, amit legfeljebb egyszer engedhetnek meg egy évben, "addig a németeknek Phuket szigete az évi három-négy üdülésből az egyik".

Zám szerint nekünk magyaroknak eleve nagyobb a tűrőképességünk a piaci árusokkal szemben. "Aki pedig volt már arab országokban, annak a thai szolgáltatók szelídnek fognak tűnni" - teszi hozzá az utazási iroda ügyvezetője. Azt is fontos megjegyezni, hogy Phuket szigetén is csupán Patong strandja az, ahol zavaró a tukmálás. "Ha valaki északabbra megy, vagy akár Pippire áthajózik, sokkal csendesebb környéken találja magát. És mivel a magyarok ritkán jutnak el ilyen messzire, nem csupán strandolnak, hanem kulturális kirándulásokat is tesznek".

A KSH adatai szerint Thaiföldre 2009-ben 13 ezer magyar utazott, 2010-ben már 14 ezer hazai turista választotta ezt az úticélt, és 2011 első félévében már több mint kilencezer magyar látogatott az ázsiai országba.