A Mák Bistroról valószínűleg minden gasztronómia iránt kicsit is érdeklődő olvasónk hallott már.
A Mák Bistroról valószínűleg minden gasztronómia iránt kicsit is érdeklődő olvasónk hallott már. Nem feltétlenül jót, de a Mák nemrégiben hatalmas változásokon ment keresztül, a személyzet jelentős része lecserélődött és most egészen más a hangulat. Új az üzletvezető, Deli János, aki többek közt Angliában, a Heston Blumenthal által üzemeltetett Hind’s Head étteremben szerzett tapasztalatokat. Egyvalami/valaki azonban szerencsére nem változott, a séf továbbra is Huszár Krisztián. Najó, a séf frizurája már nem ugyanaz, mi kicsit hiányoljuk a bájos fürtöket.
Kezdjük az elején, a Mák külsejével, már az is igen kellemes. A bisztró designja afféle romkocsma találkozása a fine dininggal, annyira egyszerű, mégis hatásos, hogy simán lehetne Párizsban vagy Stockholmban is. A fehér téglafalak és az egyszerű berendezés nagyon jó ötlet volt és valószínűleg nem is került milliókba. (Gondoljuk mi, aztán lehet, hogy tévedünk.)
A mi vacsoránk a vendégváró falatka után házi szardíniával indult - nagyon jól. Után kétféle leves következett, a kánikulára való tekintettel mindkettő a hűvös fajtából: jeges zöldalma rebarbarával és hideg sóskaleves szívkagylóval. A zöldalmát is igen kedveltük, de a sóskaleves az valami zseniális volt és az első meglepetést szolgáltatta. Ugyanis kevéssé hasonlított bármiféle sóskára, amit eddig ettünk, sós volt és üdítően ízes. Mint utóbb a séftől megtudtuk, gyönyörű színét attól kapja, hogy 32 fokon készül. Hát igen, otthon nem fogunk vele kísérletezni.
Már a leveseknél virágos jó kedvünk volt, és akkor következtek a pincsók, azaz pintxok. A pincsó baszk fogás, a tapashoz lehetne hasonlítani, mivel kisebb adag, ezért remekül alkalmas mindenféle ízek összekóstolására. Háromfélét próbáltunk ki, Szent Jakab kagylót zellerpürével, vörös márnát vargányával és a meglehetősen megosztóan hangzó sertésfület. Rossz Szent Jakab kagylót még az életben nem ettünk, itt sem volt ez másképp, viszont ekkora méretűt sem láttunk eddig, a zellerpüré nagyon jó volt mellé. A pincsók sztárja azonban számunkra a vörös márna volt, amit pikkelyestől készítenek úgy, hogy 250 fokos olajjal locsolgatják. Elég türelmes fickó ez a Huszár Krisztián, ugye? A forró olaj hatására a pikkelyek és a bőr chip-szerűen ropogóssá válnak, de mivel csak locsolgatták, nem szívja meg magát a zsíradékkal. Megdöbbentő és igen élvezetes fogás volt. (Hozzá kell tennünk, hogy ismerőstől hallottunk már ezzel az étellel kapcsolatban jóval kevésbé rajongó véleményt is.) Bár alapjában véve vállalkozó kedvű vendégnek tartjuk magunkat, azért a sertésfültől egy kicsit megrettentünk, bevalljuk. A méretes testrész zsenge kukoricával érkezett és egyszerre volt kívül ropogós, belül puha, nem rágós, mégis rágható textúrát adva. Az íze rendkívül disznós, úgyhogy elsősorban az állat elszánt rajongóinak ajánljuk, de aki jól bírja az ilyen különlegességeket, mindenképpen kóstolja meg, mert a maga nemében remek fogás. (Huszár úr egyébként nagy mestere a nem átlagos testrészek feldolgozásának, a lábszára is legendás.)
És akkor gyorsan essünk túl a másik csalódásunkon, ami feketecseresznye hab képében érkezett, nekünk túl édes volt, de bőven ellensúlyozta a friss túrófelfújt, amitől kénytelenek voltunk mindenféle orgazmikus hangokat kiadni. A Mákban egyébként külön cukrász is dolgozik, ez manapság meglehetős luxusnak számít és a desszertek mellett a kenyeret érinti, amit házilag készítenek és ebből kifolyólag veszélyesen jó.
Aki egy olcsóbb Mák élményre vágyna, annak a bisztró ebédmenüjét ajánljuk, amelynek keretében két vagy három fogást fogyaszthat az étlapról (1 főétel + 1 illetve 2 más) 2800, illetve 3500 forintos áron. Mi biztos, hogy visszatérünk, mert azóta már kétszer álmodtunk a Mákról, képtelenek vagyunk kiverni őket a fejünkből.