Shake life-style.hu 2011. július. 05. 17:55

Van esély a mellrák egyszerű kimutatására

A tumoroknak új véredényeket kell építeniük ahhoz, hogy növekedni tudjanak - közölte internetes oldalán a Freiburgi...

A tumoroknak új véredényeket kell építeniük ahhoz, hogy növekedni tudjanak - közölte internetes oldalán a Freiburgi Egyetem. Az intézmény Curzio Rüegg vezette kutatói a Cancer Research című tudományos folyóiratban számoltak be részreletesen az érképződés eddig ismeretlen folyamatáról szerzett információikról. Eredményeik szerint a daganat egy PLGF nevű molekulát termel, ez bejut a véráramba, magához vonzza az egymagvú fehérvérsejteket, a monocitákat, amelyek képesek bekebelezni és elpusztítani a szervezetbe bekerült kórokozókat. A monociták elhagyják "őrhelyüket" a csontvelőben, és a daganat közelében új vértesteket képeznek, aminek nyomán új erek keletkeznek - világítottak rá a kutatók.

A tudósok a lausanne-i egyetemi klinikával együtt dolgozva kimutatták, hogy az emlőrákos betegeknél megnövekedett PLGF-értéket és a fehérvérsejtek érképző hatását lehet észlelni. Ez a felfedezés több érdekes utat is megnyit a kór elleni harcban. A kutatók szerint az első lépés ezen az úton a mellrák szűrésére alkalmas vérvizsgálat lehet: amennyiben a vérben "átprogramozott", új ereket képző fehérvérsejtekre bukkannak, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy a szervezetben tumor van. 

A felfedezés a kezelés utáni időkben is hasznos lehet, ha a daganat újból növekedni kezdene. Ebben az esetben a kutatók szerint el lehet távolítani az érképző vérsejteket, vagyis megállítanák a metasztázist, és "nulldiétára" fognák a tumort. 

hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 04. 14:50

Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgájának lenni

Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.