Sorbanállással indult a Múzeumok Éjszakája
Sorban állás Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiájánál, érdeklődő tömeg, számos gyerek jellemezte a budai Várban található múzeumokat pénteken a múzeumok éjszakájának első óráiban.
A Magyar Nemzeti Galériában Munkácsy Krisztus-trilógiáját vezetéssel és előzetes regisztrációval tekinthették meg az érdeklődők, akiket tízes csoportokban engedtek be a képekhez. Az ajtó előtt csaknem hatvanan várakoztak, hogy bejussanak, de gyorsan haladt a sor. Az autizmussal élő alkotók és kortárs képzőművészek Privát labirintusok című közös tárlatán tartott, MaNcs Pop-art rendhagyó tárlatvezetés fiatalokat és idősebbeket egyaránt vonzott, és már gyülekezett a közönség a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) végzős textiltervező hallgatóinak divatshow-jára is.
Miklós Magdaléna, az intézmény kommunikációs igazgatója az MTI-nek a helyszínen elmondta: "nagy próbatétel" számukra a múzeumok éjszakája, de mindannyian érzik, hogy ez az év egyik kiemelkedő rendezvénye. "Erős szakmai programokkal", tárlatvezetésekkel várják az érdeklődőket, így Juhász István főrestaurátor a késő gótikus szárnyasoltárok világába kalauzolja az érdeklődőket, Jávor Anna művészettörténész a barokk művészet aranykorával, Gimesy Péter művészettörténész a 19. századi romantikus festészettel, Sebestyén Ágnes művészettörténész a kortárs művészet kísérletező anyaghasználatával ismerteti meg az érdeklődőket. Az állandó kiállításokban idén is klasszikus zene várja este 7 órától éjfélig a nézelődőket.
A Budapesti Történeti Múzeumban rajzolás, festés, puzzle kötötte le a gyerekeket, míg az első - körülbelül negyven fős - csoport megtekintette a Budapest a törökkorban című tárlatot Papp Adrienn régész vezetésével. Az intézmény "a török félhold fényében", a török uralom idejét felidézve és a mai török kultúra világába kalauzolva rendezte meg programjait, így a látogatók a többi között megtekinthetik a Gábor diák című filmet, részt vehetnek hastáncbemutatón és meghallgathatják B. Szabó János hadtörténész előadását Buda török ostromairól.
A Hadtörténeti Múzeumban az érdeklődőket különféle korhű bemutatók, korabeli fegyverek bemutatója és hódoltságkori katonazene szórakoztatta, a hagyományőrző csapatok az adott korszakra jellemző viseletben, védőfelszerelésekben jelentek meg. Az ígéret szerint az első ezer érdeklődő, aki az intézményben vásárolta meg a jegyét, egy hamisítatlan katonai gulyáságyúban készült meleg ételt is megkóstolhatott.
Az Országos Széchényi Könyvtár a múzeumok éjszakájára időzítette új kiállítása, a Valóság, álmok és rémálmok a tengeren, avagy hadi- és utasszállító hajók, páncélozott óceánjárók, úszó paloták a XX. században című tárlat megnyitóját. De toronyraktári túra, könyvtári körséta, zenei vetélkedő, a Rákóczi-kultuszról és a Rákóczi-indulóról szóló előadások is szerepeltek a programok között. Az érdeklődők fél áron iratkozhattak be, láthatták Mátyás király különleges kódexét, betekintést nyerhettek a kötészet és restaurátorműhely zugaiba, valamint színházmaketteket és díszleteket is készíthettek.