Németországban a dolgozók motivációjához hozzátartozik a kellemes munkakörnyezet biztosítása. Íme, néhány extrém irodaház, ahol öröm dolgozni. A Spiegel Online válogatása.
A munka nem szabaddá, hanem boldoggá teszi németeket, főleg, ha egy piramisban dolgozhatnak. És ez nem vicc: a biorezonanciás eszközöket gyártó Rayonex ügyvezetője, Dietmar Heimes szerint 1,3 százalékkal csökkent munkahelyi megbetegedések aránya a 2005-ös beköltözésük óta a húsz méteres csúcsépítményekbe, hisz„olyan jól érezzük magunkat a piramisokban” – véli legalábbis a főnök. Az észak-németországi Sauerlandban található a hét épület, melyből hármat bérel a cég. A hangulat mégsem egyiptomi: az antik külső ugyanis modern belsőt takar.
A ruhr-vidéki Essenben a víztornyot foglalta el az egyik informatikai vállalat, ás bár egy millió euróba került a merész vállalkozás, az ügyvezető szerint megtérült a befektetés: "Az imázsunknak hatalmas előny, hogy egy ilyen szokatlan épületben székelünk. Azóta nem mi megyünk az ügyfeleinkhez, hanem ők jönnek hozzánk, és örömmel vesznek részt a prezentációinkon. Sőt, mostanság csak akkor megyünk házhoz, ha kifizetik”. A húszfős cég ott dolgozik, ahol száz éve még tíz millió liternyi vizet tároltak. Az alkalmazottak pedig szívesebben szorgoskodnak ebben a kreatív közegben, mint egy unalmas irodaházban.
A Wiesbaden melletti távol-keleti templomot még Burma ajándékozta egy német vallalatnak a hetvenes években köszönetképp Mianmari iparosodás megsegítéséért. A burmai pavilon érdekessége, hogy egy rizlingültetvény kellős közepén található. 2000-ben vette meg Peter Brunsbach a telket, először kínai alternatív gyógyszerekkel kereskedett ebben a békés környezetben, majd megalapította a 3D Culture nevű céget, mely háromdimenziós ábrázolásokkal foglalkozik. Az egzotikus környezetbe csöppenő ügyfeleket a helyi specialitással, rizlingszilvánival kínálják.
Pénz-, és ügyfélhiány? Thomas Gottwald egy központi fekvésű helyet keresett reklámcégének a schleswig-holsteini Ahrenstadtban, hogy segítsen ügyfélforgalmán, mégis bizarrnak tűnik, hogy egyenesen a belvárosi parkolóházban telepedett le. Gottwald mégsem bánta meg az invesztíciót, hiszen az elhelyezkedés kitűnő. „Az első szinten kiszállnak az autóból az ügyfelek, látják a reklámfelületeinket és rákérdeznek, hogy mivel foglalkozunk”. Az enteriőrt választófalakkal oldotta meg a kreatív cégtulajdonos és állítólag a levegő minőségére sincs panasz: „Vannak elszívóink, illetve sokkal több friss levegő áramlik be az üvegezetlen részeken, mint egy hagyományos irodaházban” – magyarázza Gottwald.
A hamburgi magasbunkert a második világháború után le akarta bontani a város. Mégsem tette, így most kreatív cégek hadiszállásává avanzsált. A három méter vastagságú falak a legjobb hangszigetelők, a hat méterre szökő terek pedig oszlopok nélkül kínálják a nyitott tereket, például filmforgatásokhoz. A robosztus épületben két szórakozóhely is működik, ugyanis Hamburg kellős közepén áll az erődítmény, kilátással a dómra és a kikötőre. „Itt még szükségállapotban is folyhat tovább a munka” – viccelődik a helyben székelő filmgyártó cég ügyvezetője.