Különleges jelenséget fedeztek fel magyar csillagászok
A Derekas Aliz (Magyary Zoltán-ösztöndíjas, ELTE Csillagászati Tanszék és MTA KTM CSKI), Kiss László (MTA KTM CSKI) és...
A Derekas Aliz (Magyary Zoltán-ösztöndíjas, ELTE Csillagászati Tanszék és MTA KTM CSKI), Kiss László (MTA KTM CSKI) és Borkovits Tamás (Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Csillagvizsgáló Intézete, Baja) nevével fémjelzett, összesen 44 szerzőt felvonultató kutatócsoport (benne további hét magyar csillagásszal Kiss László Lendület-csoportjából és a magyar Kepler-csoportból) a 7,1 magnitúdós HD 181068-ról mutatta ki, hogy a szakirodalomban mindeddig lényegében teljesen ismeretlen csillag valójában egy hármas rendszer.
A csillagot 2010 júniusában fedezték fel, s a rákövetkező négy hónapban pedig a világ több obszervatóriumában is végeztek földi méréseket. Az összetett csillagrendszer felfedezése jelentős tudományos eredmény, mert a HD 181068 (ez a felfedezett hérmascsillag neve) igazi asztrofizikai laboratórium, amelyben a csillagászatban szokatlan módon emberi időskálán is kimutatható pályaváltozások történnek.