Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet és több más egészségügyi szakmai szervezet még tavaly felhívást...
Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet és több más egészségügyi szakmai szervezet még tavaly felhívást tett közzé, amelyben arra szólít fel, hogy a 18 éves kor alatti gyerekeket oktató, ellátó intézmények – így az iskolák, kollégiumok, otthonok – területén ne értékesítsenek, és ne fogyasszanak energiaitalokat. Ez egyelőre csak javaslat, még nincs szó semmiféle tiltásról.
Zacher Gábor, a fővárosi Péterfy Sándor utcai Kórház klinikai toxikológiai osztályának vezetője a téma kapcsán az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorban arról bezsélt, hogy az elriasztásnak semmi értelme nincs. Nagyon rossz szakmapolitikai lépés a riogatás – szögezte le a toxikológus, hozzátéve: ez esetben is a mértékletesség fontosságára kellene felhívni a figyelmet, nem a fogyasztás teljes megszüntetését kellene célul kitűzni, „elfogadtatni a gyerekekkel azt, hogy enélkül is lehet azért élni”.
A szakember a 14 év alattiaknak egyáltalán nem javasolja az energiaitalok fogyasztását, ám ha egy kiskorú mégis él vele, akkor figyeljen arra, hogy a napi adag ne haladja meg a száz milligrammot. A toxikológus szerint a legnagyobb problémát az okozza, hogy sokan az energiaitalt együtt fogyasztják altató-, nyugtatószerrel, vagy alkohollal; ebből már lehet komoly baj.
A Péterfy Sándor utcai Kórház osztályvezetője arról is beszélt, hogy a felnőtt társadalom meglehetősen álságos az energiaitalok fogyasztásának kérdésben, mert a lakosság nagy része koffeinfüggő. A népszerű italautomatákból kapható kávék koffeintartalma ráadásul lényegesen nagyobb, mint az otthon elkészített feketéké.