2011. január. 05. 12:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 05. 12:30 Shake

Életmódot váltott a világhírű holttest plasztinátor

Betegsége miatt életmódot változtatott a Parkinson-kórban szenvedő világhírű német plasztinátor, Gunther von Hagens, aki azt akarja, hogy halála után őt is tartósítsák és állítsák ki saját morbid tárlata bejáratánál.

"Több szabadidőt engedek meg magamnak, legutóbb például egy csodálatos utazáson vettem részt az Antarktiszon a feleségemmel. Korábban soha nem mentem nyaralni, most tudatosabban élek" - mondta el von Hagens a Bild című magazinnak szerdán.  "Munkatársaim és barátaim elől állandóan a zsebembe vagy a hátam mögé rejtettem remegő bal kezemet. Nagyon vártam a hétvégéket, akkor legalább nem kellett rejtegetnem a betegségem tüneteit" - mesélt az első időkről a plasztinátor. 

Betegségének diagnosztizálása után von Hagensen egzisztenciális bizonytalanság lett úrrá. Az orvosok elmondták neki, hogy mozgása idővel egyre koordinálatlanabbá válik, elveszíti kézügyességét, így a gyors és precíz preparálás készségét is - és soha nem is fogja visszakapni. Von Hagens elmondása szerint attól, hogy testi hanyatlása a szeme előtt játszódik le, mély depresszióba zuhant: "Tudom, hogy megkezdődött életem utolsó fejezete. Egyelőre viszont nem érzek világvége-hangulatot".

A holttestek tartósításának egyedi eljárását kidolgozó anatómust az erősíti, hogy tudja, halála után felesége plasztinálja az ő testét is. "Plasztinátumom kiállításom bejáratánál fogadja majd üdvözlőpózban a látogatókat. Akkor is köszönteni akarom a vendégeket, amikor már halott leszek" - fejtette ki von Hagens.
Gunther von Hagens 1977-ben fejlesztette ki áttörő tartósítási technikáját, amely szerint az emberi szövetek folyadék- és zsírtartalmának eltávolítása után műanyaggal tette időtállóvá a preparátumokat.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.