A körömlakkok mutatós színei és bíztatóan természetes elnevezései mögötti valóság nem más, mint a vegyszerek lakkozás...
A körömlakkok mutatós színei és bíztatóan természetes elnevezései mögötti valóság nem más, mint a vegyszerek lakkozás során érezhető bűzös szaga, és a megannyi összetevőt tartalmazó felirat, amik kétségkívül sokkal kevésbé csábítóak és romantikusak.
A körömlakk semmivel össze nem téveszthető szagát a különféle alkoholok, oldószerek és gyanták/műanyagok keveréke adja. Ezek biztosítják azt, hogy a körömlakk hozzáragadjon a körömhöz, intenzív színt eredményezzen, és megakadályozzák a töredezést és leválást.
A körömlakkban található oldószerek leginkább a gyorsabb száradást segítik elő (az ún. biztonságosabb, víz alapú körömlakkok ugyanazokat a toxikus színanyagokat és műanyagokat tartalmazzák, mint az oldószer alapúak, a különbség csupán annyi, hogy a száradás több időt vesz igénybe).
Ezek az oldószerek ugyanazok az illékony szerves vegyületek (Volatile Organic Compounds; VOC), mint amiket a háztartási festékek és fénymázak is tartalmaznak. Ezáltal ugyanazokat a káros hatásokat idézik elő, pl. fejfájás, fáradtság, légzési nehézség, szem-, bőr- és légúti irritáció. Emellett a legtöbb illékony szerves vegyület rákkeltő és neurotoxikus is.
A körömlakkban használatos színanyagok nagy része szintetikus anyag, amelyekkel sokféle neurotoxikus és rákkeltő hatás hozható összefüggésbe. Időnként előfordulnak ugyan természetes színezőanyagok is a körömlakkban – pl. csillámkő –, amitől a lakk csillogó és fényes lesz, de ettől még ne ringassuk magunkat hiú ábrándokba. A csillámkő ugyan a természetben előforduló anyag, bányászata azonban veszélyes, és nagymértékben női és gyermekmunkára épül.
Ha kíváncsi a további részletekre és a körömlakk alapanyagainak bemutatására, akkor a Tudatos Vásárlók Egyesületének cikkében mindent megtalál, kattintson!