Shake life-style.hu 2010. október. 18. 18:01

Nem csak lelki oka van - a férfiak is klimaxolnak?

Az interneten található Urban Dictionary szerint a férfi klimax „az 50-es éveik felé közeledő férfiak sajátságos...

Az interneten található Urban Dictionary szerint a férfi klimax „az 50-es éveik felé közeledő férfiak sajátságos mentális állapota, miután felismerik, hogy az öreg kor a sarkukban kocog. A manopauza tünetei közé tartozik a boldog szép napok gyakori emlegetése, a dolgok házsártos ítélkező szemlélete, a szűklátókörűség és az újdonságok elutasítása.”

Más írások a férfi klimaxot, a középkori válságot vagy a kapuzárás előtti pánikot (kinek hogy tetszik) úgy definiálják, hogy ez az az állapot, amikor a férj hirtelen ráébred, hogy pocakosodik, kopaszodik, és csökken a szexuális vonzereje. A „kór” menetrendszerűen jelenik meg a férfiak életében és ilyenkor a legtöbben bepánikolnak, kondizni kezdenek, bőrszerkóba bújnak, sportautóra cserélik a családi kisbuszt, becsajoznak vagy elköltöznek otthonról (egy kis időre), egyszóval tagadásba burkolóznak.

Ezek a tünetek persze lehetnek viccesek a sovinisztább vagy a szarkasztikusabb lelkületűeknek (amit nem tudsz legyőzni, azt nevesd ki), de néhány szakértő úgy gondolja, hogy a férfi klimax pszichológiai jelenségei mögött biológiai okok is húzódnak. A jelenséget andropauzának hívják és hasonló hormonveszteséggel jár, mint a női menopauza. Jed Diamond pszichoterapeuta, szerzője a Surviving Male Menopause: A Guide for Women and Men és a The Irritable Male Syndrome: Managing the Key Causes of Depression and Aggression című könyveknek úgy véli: az andropauza és az anekdotikus középkori krízis tulajdonképpen ugyanaz.

„Az andropauza - vagyis a férfi menopauza - hormonális, fiziológiai és kémiai változásokkal jár és minden férfinál elkezdődik valamikor a 40 és 55 éves kora között. Ezek a változások az ember életének minden aspektusára kihatnak, így az mondható, hogy az andropauza egy fizikai állapot pszichés, interperszonális, szociális és spirituális dimenziókkal” - mondja Diamond, aki szerint könyvének megjelenése előtt az andropauzát az orvosok nem igen diagnosztizálták, pedig a jelenség nagyon is valós a probléma.

Valóban, az andropauza nem publikált olyan széles körben mint a menopauza. Ez iParenting weboldal szerint ez azért van, mert a menopauza minden nőnél jelentkezik, amíg az andropauza csak néhány férfit érint. Ráadásul a férfiaknál ez a hormonváltozás – nem úgy, mint a női klimax esetében – lassan megy végbe. Amíg a nők hormon szintje viszonylag kis idő alatt (átlagosan 5 év) csökken arra a szintre, hogy az testi és lelki tüneteket okozzon, a férfiaknál mindez sokkal fokozatosabb. A tesztoszteron-szint már 30 éves korban elkezd csökkenni, de ez olyan kis mértékben zajlik, hogy komolyabb tüneteket a jelenség nem okoz mindaddig, amíg egy pár évtized el nem telik. Néhány férfinál 50-55 éves korra olyan alacsonyra csökkenhet a tesztoszteron szint, hogy az tüneteket produkál. Csökken a libidójuk, nő a testsúlyuk, fáradékonyabbak, kevésbé érdeklődnek a szex iránt, merevedési zavarok alakulhatnak ki és gyakran lehetnek ingerlékenyek, depressziósak.

Sokkal több férfi szenved középkori krízisben, mint andropauzában. Dr. Larry Lipshultz a houstoni Baylor College of Medicine urológiai professzora úgy véli, hogy míg az alacsony tesztoszteron szint felelős lehet az andropauza pszichés tüneteiért, azért az összeset nem indokolja. „Úgy gondolom, hogy a középkorban megélt változás egy olyan időszak a férfi életében, amikor elbizonytalanodik az értékeit, az állását és a családi kapcsolatait illetően” - mondja Dr. Lipshultz az iParenting oldalain, és hozzáteszi, hogy ez a bizonytalanság növekedhet egy instabilabb környezetben. Az alacsony tesztoszteron faktor tehát nem feltétlenül az okozója a férfi klimaxnak, ez valami olyasmi, ami megtörténhet ugyanabban az időben egy ember életében, de nem feltétlenül ok-okozati összefüggésben.

Amíg a vita eldől, azért mi azt ajánljuk, ha valaki a krízis tüneteit súlyosabban észleli a kelleténél, annak ajánlatos orvoshoz fordulnia és kideríteni a feszültség okát. A tesztoszteron pótlását Magyarországon tapasszal, gél formájában, illetve injekcióval oldják meg, tabletta nem létezik, mert májkárosodást okozna. Az orvosok szerint azonban a legtöbbször az is elég, ha a problémás férfi lefogy, áttér az egészséges életmódra és keres magának valami rendszeres testmozgást, mert ezek a faktorok mind-mind amúgy is növelik a tesztoszteron szintet.