Aki beteg, ne szaporodjon?
A sci-fi könyvek minőségének egyik legjobb fokmérője az idő.
Nourse könyvében nincsenek szörnyek, sem űrhajók, 1974-ben még a mobiltelefonokat sem látta előre, viszont egy olyan, sajnos nem is annyira elképzelhetetlen helyezetet vázolt fel, ami az azóta eltelt évek alatt csak még valószerűbbé vált. Arról a lehetőségről, hogy a túl eredményes gyógyítástól csak egyre betegebb nemzedékek születnek, hiszen a gyengék is megmaradnak és átörökítik hibás génjeiket, persze senki nem beszél nyilvánosan, bár nem lennénk meglepve, ha az interneten találnánk híveit az elméletnek. Nourse azonban olyan ijesztően logikusan tálalja az elméletet és olyan hitelesen mutatja be az emberek egészségi állapotát diktatórikus eszközökkel ellenőrző amerikai kormányt és a rendszer ellen dolgozó partizán orvosokat, hogy könnyedén hihetővé és átélhetővé válik a főhősök élete. Ráadásul, ha a mobiltelefonok ki is maradtak, Nourse viszont meglepően jól megjósolta a számítógépek és a robotok térhódítását az orvoslásban, ami csak tovább növeli az azonosulás esélyét.
A hideglelős alaphelyzet mellett a szereplők komplexitása jelenti a könyv egyik fő vonzerejét, Billy és Doki a legkevésbé sem egysíkú, könnyen kiismerhető jellemek, ettől még valóságosabbnak érezhetjük a történetet. De még a mellékszereplők részéről is érhetnek minket meglepetések, nem gondoltuk volna például a könyv elején, hogy egyszer még megváltozik a véleményünk a kórházigazgatóról.
Izgalmas, szórakoztató, provokatív és elgondolkodtató, nem bánnánk, ha valaki végre tényleg megfilmesítené az igazi Bladerunnert – csak könyörgünk, ne Spielberg legyen az.