Shake hvg.hu 2010. szeptember. 13. 11:05

Tetoválással borított csecsemő: polgárpukkasztás vagy művészet? – fotók

Jason Clay Lewis bizarr módon állít emléket a BP által okozott olajszennyezésnek: egy csecsemő testét – azaz annak élethű mását – használja vászonnak.

A New York-i művész híres környezetvédő, méghozzá olyan, aki képeivel, installációval hívja fel a figyelmet az emberek természetet károsító tevékenységének romboló hatásaira. Szemétből készített szobrai és a töltényhüvelyre karcolt történetei után most a BP olajkatasztrófája ihlette meg, a szennyezés mértékének érzékeltetéséhez pedig olyan múzsát keresett, akinek elcsúfítása elég meghökkentő ahhoz, hogy emlékeztessen a kár mértékére.

jasonclaylewis.com

A motívumok a tetoválószalonok megszokott és sokat használt szimbólumai. Szűz Mária egyik kezében rózsát, másikban csöpögő benzintöltő pisztolyt tart, a tenger feketéllő habjai között halak lubickolnak, madarak köröznek az égen, a vitorlás mellett pedig olajoshordók úszkálnak. A szemlélő számára lassan rajzolódik ki a történet, ami a békésen szundikáló kisded karján, vállán, mellkasán és apró lábacskáján fut végig.

jasonclaylewis.com
“Arra törekszem, hogy megkérdőjelezzem a szépség, a szenvedély, az élet, a halál és a teremtés szokásos megközelítését. A meggyőződésem, hogy a művészet olyan ügy, ami szenvedélyes és elemi, amelyben élet és halál lényege jelenik meg, és amely a halálra adott egyedüli válasz" - mondta Jason Clay Lewis művészetéről.
jasonclaylewis.com
Az élethű baba vinilgumiból és gyapjúszövetből készült, és a "Drill Baby" nevet kapta, a republikánusok 2008-as szlogenjéről: "Drill, baby, drill!" azaz "Fúrj, bébi, fúrj!" hangzott a konzervatívok felkiáltása az olajkitermelés növelésére. A Mexikói-öbölben történt katasztrófa után pejoratív értelmet kapott, újabb verziói így szólnak: "Kill [ölj], baby, kill!" vagy "Spill [ömölj], baby, spill!".
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.