Egy csók - egy hónap börtön
Egy hónap börtönnel kell lakolnia Dubajban egy brit szerelmespárnak, amiért nyilvános helyen váltottak egy ártatlan csókot.
A Nagy-Britanniában hetek óta feszült figyelemmel kísért per fellebbviteli tárgyalásán – a brit sajtó nagy terjedelmű hétfői beszámolói szerint – az eljáró dubaji bíró 55 másodperc alatt hajította ki a 25 éves Charlotte Adams és 24 éves barátja, Ayman Najafi fellebbezését, helyben hagyva az első fokú ítéletet.
Az ügy még novemberben kezdődött, amikor egy 38 éves helybéli asszony - aki kislányával vacsorázott egy étteremben - értesítette a rendőröket, hogy a szomszéd asztalnál ülő brit pár „szájon csókolta” egymást, mi több, egymás hátát is megsimogatták.
A két britet letartóztatták és rövid úton egy hónap szabadságvesztésre, 270 fontnak megfelelő pénzbüntetésre és kitoloncolásra ítélték. Az esetet súlyosbítja, hogy Najafi a kitoloncolással állását is elveszti, mivel másfél éve dolgozik Dubajban, egy brit marketingcég helyi részlegénél.
Jóllehet szabadlábon védekezhetnek, útlevelüket azonban elkobozták, így nem hagyhatják el az emírséget a jogerős ítéletig. A fellebbezés hétvégi elutasítása után még maradt egy jogi fórum, a dubaji legfelsőbb bíróság, ám a brit pár ügyvédje szerint „elenyésző” a siker esélye.
Korábbi hasonló, sőt súlyosabb esetek intik a brit – és más nemzetiségű – turistákat arra, hogy az emírség szigorú erkölcsi törvényeit betű szerint be kell tartani. Másfél éve például két britet háromhavi – fellebbezési után felfüggesztett – börtönre ítéltek azért, mert a rendőrség tengerparti szex közben érte tetten őket. A múlt hónapban egy indiai párt ítéltek szintén háromhavi szabadságvesztésre, miután „szaftos” sms-üzeneteket váltottak egymással.
A brit külügyminisztérium külön viselkedési szabálygyűjteményt tart érvényben a Dubajba látogatók számára. Eszerint a házasságon kívüli szex és a nyilvános helyen elcsattanó csók kerülése mellett még arra is vigyázni kell, hogy mit mond vagy mutat az ember, ugyanis „durva nyelvezet”" vagy „illetlen gesztusok” használatáért is bíróság előtt találhatja magát a vétkes.
Az sem mindegy, hogy milyen orvosságot visz magával az utas, mivel több – Nagy-Britanniában recept nélkül kapható – szer használatát tiltják a dubaji törvények.