Furcsa dolog a nemzeti ízlés, bizonyos könyvek filmek össznépi imádat tárgyává válnak egy-egy országban, függetlenül...
Furcsa dolog a nemzeti ízlés, bizonyos könyvek filmek össznépi imádat tárgyává válnak egy-egy országban, függetlenül attól, honnan érkezett a történet, miközben a világ más tájain teljes érdektelenség fogadja a szerző munkásságát.
Valami hasonló történhetett Vivane Villamont-tal, aki a nyolcvanas években rendkívül népszerűvé vált Magyarországon Kisdarázs című könyvével és belőle készült filmmel. Szinte kultikus érdeklődés övezte a történetet, talán a magyar származású rendező, Joska Pilissy miatt is, a magyar nyelvű fórumokon és más közösségi felületeken a mai napig párás szemmel gondolnak rá vissza a felhasználók. Saját emlékeink alapján még olyan legendákra is emlékszünk, miszerint a film főszerepét az írónő lánya vagy unokája játszotta, akkoriban Kisdarázs népszerűsége nagyobb volt, mint Jane Eyre-é, hiszen jóval közelebb állt hozzánk időben.
Vivane Villamont azonban az internet mai állása szerint szinte nem létezőnek tekinthető. Még egy átlagos középiskoláshoz képest is kevesebb információ található róla a weben, az akkor nálunk oly sikeres filmről sem leltünk fel egyetlen videó részletet, kritikát, de még fotót sem, a szerzőről szintúgy – sem angol, sem francia nyelven.
Ahogy megtudtuk, még a magyar kiadó is csak közvetve tud vele érintkezésbe lépni, egy barátján keresztül, az írónő annyira elzárkózik a világtól. Nálunk azonban Villamont még mindig láthatóan népszerű, fordításban korábban megjelent két könyvének antikvár példányai több ezer forintba kerülhetnek, úgyhogy a Cartaphilus kiadó részéről egyértelműen jó ötlet volt megjelentetni egy harmadik kötetet Az ördög parfümje címmel.
Az ördög parfümje a fülszöveg szerint a Kisdarázs egyfajta újraértelmezése, folytatása, ahogy a Nem akarok belehalni a szerelembe is, amely még 1993-ban került a könyvesboltokba. Villamont valószínűleg ismét erősen önéletrajzi elemekkel dolgozik és akik Kisdarázs felnőtt életére voltak kíváncsiak, most megkapják. Sajnos mi egészen mást vártunk, attól a csodásan erős, harcos gyermektől, de Villamont biztos jobban tudja.
Az új könyvben Muguet-nak, Árvácskának nevezett kislányra további megpróbáltatások várnak, egy idő után már apjára sem számíthat és a kamaszkorral járó változások mintha teljesen összezavarnák, nyoma sincs annak a dacos teremtésnek, aki oly bátran szállt szembe a felnőttekkel.
Nem valami vidám történet és hiába is várnánk, hogy majd csak jobbra fordul. Muguet-ban csak arra marad erő, hogy gyermekeinek jó anyja legyen, a saját életével kapcsolatos döntéseket évtizedeken át halogatja, bár végül mégis történik valami happy endnek is felfogható fordulat.
A nyomasztó hangulat ellenére Kisdarázs rajongóknak kötelező olvasmány, de akik eddig nem olvastak semmit Villamont-tól, azoknak is érdekes lehet. Az kétségbevonhatatlan tény, hogy Villamont főműve a Kisdarázs és talán már soha nem is sikerül túlszárnyalnia azt az első, ártatlanságában is erős művét, de szeretjük őt mindenképpen.