A wellness-életmód a lelki egészség, a helyes táplálkozás, a szépség és a fiatalság megőrzése mellett nagy hangsúlyt...
A wellness-életmód a lelki egészség, a helyes táplálkozás, a szépség és a fiatalság megőrzése mellett nagy hangsúlyt fektet a szellemi és fizikai jólétre. A wellness-kezelések elengedhetetlen részét képezik így az olyan eszközök, mint a méregtelenítést szolgáló gőzkabinok és szaunák vagy az izmok regenerálódását, a stressz leküzdését szolgáló hidromasszázs-kádak, amelyeknek a kényeztetése ma már az otthonunkban - akár egy lakótelepi panelben - is élvezhető.
Gőzfürdő a bőr védelmében
A gőzfürdőt sokan összetévesztik a szaunákkal. Tény, hogy mindkettő hatékonyan méregteleníti a szervezetet, ám míg a szauna hatása inkább gyógyító, addig a gőzfürdőnek az immunrendszer erősítésében, a stresszoldásban, valamint a fizikai és mentális közérzet javításában van nagy szerepe.
A szaunákban uralkodó 60-80 °C-os hőmérséklettel szemben a gőzfürdő és a gőzkabin levegőjének hőmérséklete viszonylag alacsony, csupán 43-46 fokos, a páratartalom ellenben akár a 80-100 %-os szintet is elérheti. Ilyen körülmények között a testünk igyekszik mindent megtenni azért, hogy megszabaduljon a hőtől, így izzadni kezdünk, a hő hatására felgyorsul a vérkeringés, javul a bőr és az izmok vérellátása. A meleg levegőnek és a magas páratartalomnak köszönhetően a gőzfürdő segít a relaxációban, a stresszoldásban, de nagy szerepe van a bőr szépségének megőrzésében is. A vérkeringés felgyorsulása ugyanis fokozza a bőr vérellátását, kinyitja a pórusokat, és mindennek következtében a bőrünk könnyebben tisztul, puha és selymes tapintású lesz. A gőzfürdő, jótékony hatásainak köszönhetően, segíthet a légúti megbetegedések leküzdésében, de enyhítheti a reumatikus panaszokat és az alvászavarokat is.
A gőzkabin beépíthető egyszerű zuhanykabinként, a speciálisan beépített rendszernek köszönhetően hidromasszázsra, de megfelelő kialakítás és ülőke mellett akár kádként is. Az élmény és a kényelem fokozása érdekében általában rádió, telefon, gyakran CD-lejátszó és az esetek többségében mennyezeti és/vagy háttérvilágítás is beépítésre kerül. A kabinok behelyezése és bekötése nem bonyolult feladat, ennek ellenére tanácsos szakemberre bízni. Egy egyszerűbb gőzkabint 300-400 ezer forintért vásárolhatunk, az épített gőzfürdők ára ennek többszöröse is lehet.
Szauna és egészség
A szauna története az ősi időkig nyúlik vissza. Már a maják is használták, és az ókori rómaiak is szívesen időztek a forróságban, leginkább pedig a finnek őrizték meg a szaunázás hagyományát. Mára a szauna az egészség megőrzésének világszerte ismert és kedvelt eszköze, jótékony hatásait tömegek élvezik nap mint nap.
Titka – a gőzfürdővel ellentétben – az alacsony páratartalom és a magas, olykor 80-100 °C-os hőmérséklet, valamint a megfelelő izzadást elősegítendő forró kövek, amelyekre tiszta vizet merhetünk, de akár illóolajokat is csepegtethetünk. A szauna elsődleges szerepe a tisztálkodásban volt, de egészségre gyakorolt hatása miatt is kedvelték – és teszik ezt a mai napig. A száraz, forró levegő ugyanis fokozza a vérkeringést, ezáltal javítja a szervezet vérellátását, edzi a szívet, az izzadás pedig megszabadít a méreganyagoktól, ellazítja az izmokat.
Finn szauna
Bár a szauna minden fajtája jótékony hatással van a szervezetre, az egyes típusok hatása eltérő. A hagyományos finn szauna jellemzően vastag tömörfából készül – a legjobb a lucfenyő , és fémkályha gondoskodik a megfelelő hőmérsékletről, amelyre köveket helyezhetünk. Speciálisan szaunákhoz legyártott faelemekből magunk is építhetünk finn szaunát, a szigetelőanyagok, az ajtó, a kályha és a szaunázáshoz elengedhetetlen kellékek ma már könnyen beszerezhetők. Ha azonban a cél sokkal inkább az, hogy kitűnően beépített szauna álljon a rendelkezésünkre, mintsem spóroljunk a dolgon, érdemes készen kapható típus mellett dönteni. A körbejárható, lakásokba is alkalmas szaunafülkék már 300-500 ezer forintért megvásárolhatók, míg a különálló szaunaházakért 2 millió forintot is elkérnek.
Infraszauna
A finn szaunák modern változataiban már sem kályhát, sem izzasztó hőséget nem találunk. Az úgynevezett infraszaunákban infrasugarak gondoskodnak a test felmelegítéséről. Behatolnak a testbe, és belülről melegítik azt anélkül, hogy a helyiségben uralkodó hőmérséklet jelentősen emelkedne. A vérkeringés ez esetben is fokozódik, és a test is izzad, ám a hagyományos típusokkal ellentétben az infraszaunában a víz mellett hatékonyabban távozik a felesleges zsír és a méreganyagok, emellett nagyobb mértékben serkenti az anyagcserét. Ez utóbbi hatása miatt elsősorban azon nők körében kedvelt, akik fogyni és karcsúsodni szeretnének.
Az egyszerű, többnyire egy-két személyes infraszauna ára 200-300 ezer és 600 ezer forint között mozog, míg a kombinált típusé – amely egyesíti az infra- és a hagyományos finn szaunák előnyeit – elérheti a 2-3 millió forintot is.
Relaxáció hidromasszázs-kádakkal
Ma már nem lehetetlen egyszerre részesülni a fürdés élményében, ugyanakkor élvezni a masszázs jótékony hatásait. A jacuzzi néven elhíresült hidromasszázs-kád – a Jacuzzi volt az első cég, amely gyártani kezdte – éppen e kettő előnyeit ötvözi. A víz és a levegő megfelelő arányú használatával elért speciális masszázs, valamint a kád által biztosított állandó hőmérséklet hatására (ez utóbbi ideális értéke 36-38 °C) az erek kitágulnak, a vérkeringés felgyorsul, az izmok és a szövetek pedig ellazulnak, aminek köszönhetően testileg és lelkileg is ellazulhatunk. A relaxáció mellett a hidromasszázs-kádak egészségügyi problémák esetén is eredményesen alkalmazhatók. Használatuk kifejezetten ajánlott mozgásszervi, emésztőrendszeri és ízületi panaszoknál, idegi eredetű problémáknál, valamint visszérpanaszoknál, de sokat segíthetnek a szervezet méregtelenítésében is.
A hidromasszázs-kádak terén igen széles a választék, ám nem csak a méret és a forma tekintetében. Kaphatók készre szerelt termékek és egyéni igények szerint összeállítható rendszerek is, a két legelterjedtebb alapvetően a hidro- és az airmasszázs, azaz a víz- és levegőmasszázs-rendszerek.
Hidromasszázs
Előbbi esetében a kádban lévő víz szűrővel ellátott beszívón át jut a szivattyúba, majd a kád falán speciálisan elhelyezett fúvókákon keresztül magas nyomás mellett kerül vissza. A levegővel dúsított vízsugarak iránya a fúvókák mozgatása segítségével igény szerint változtatható. A nagyobb fúvókákat úgynevezett mikrofúvókák egészíthetik ki a láb- és a hátrészeknél, amelyek a pontszerű masszázsról gondoskodnak.
Levegőmasszázs
A levegőmasszázs tulajdonképpen egyfajta pezsgőfürdő. A kád vizét a beépített motor levegővel dúsítja, a buborékok a kád alján található fúvókákon át jutnak a vízbe, és így gondoskodnak a kellemes, pezsgő érzetről. Az apró buborékok bőrre gyakorolt intenzív masszírozó hatásának köszönhetően a levegőmasszázs előnyösen hat a nyirokrendszer működésére és a vérnyomásra.
A hidromasszázs-kádak között számos, kevésbé jó minőségű terméket is találni, amelyek bár olcsóbbak, kevésbé tartósak, és a minőségük is hagy kívánnivalót maga után. Elsődleges szempont a kád anyaga. A jó minőségű hidromasszázs-kád teljes mértékben könnyen tisztántartható szaniterakrilból készül, ami garantálja, hogy a kád még 10 év elteltével is fényes lesz. Mivel a kádak elektromos rendszerűek, a vásárlásnál ügyeljünk arra, hogy a rendszerek minden szükséges biztonsági elemmel rendelkezzenek. Fontos a fúvókák és a szűrők minősége is, továbbá az, hogy utólag is bővíthető legyen olyan rendszerekkel, mint például a fény- vagy a kád élettartamát is növelő ózonterápia.
A hidromasszázs-kádak ára az utóbbi években jelentősen változott, így ma már 200 ezer forintért is vásárolhatunk ilyen kádat, ha azonban minőségi terméket szeretnénk, tanácsos legalább 400 ezer forintot szánni a vételre. A kádak a fogyasztásuk szempontjából sem kerülnek annyiba, mint gondolnánk. Egy közepes méretű típus a tisztításához szükséges vegyszerekkel együtt 4-5 ezer forint plusz kiadást jelent havonta.
Masszázsfotelek, loungerek, láb- és derékmasszírozók
Az otthoni wellnessben az új trendet az úgy nevezett "loungerek" képviselik, amelyek leginkább a nyugágy hazai fogalmának felelnek meg azzal a különbséggel, hogy zenélnek, illóolajat permeteznek, fényterápiára használhatjuk őket vagy masszíroznak - esetleg mind a négy dolgot egyszerre tudják. Vannak olyan loungerek, relaxációs fotelek, amelyek egyben infraszaunaként vagy gőzkabinként is funkcionálnak.
Hagyományos masszázsfoteleket 300 ezer forint felett áron kínálnak általában, de néha egyszerű, kézenfekvő megoldást jelent a párezer vagy pár tízezer forintért kapható derék- vagy hátmasszázs betét, ami bármilyen fotelbe beszerelhető. Az esti tévénézés vagy zenehallgatás közben nem csak ezek, de a szintén olcsón beszerezhető melegvizes lábasszázs készülékeket vagy kézi masszázsgépeket is segítségül hívhatjuk egy hosszú, fárasztó nap után. Mivel ezek elektromos árammal működő készülékek, csak hitelesített terméket vásároljunk!
Az otthonunk elsődleges funkciója, hogy kényelmet, jó közérzetet, nyugalmat és biztonságot adjon nekünk. A testünket és lelkünket megnyugtató, kényeztető kellékek ma már mindenki számára elérhetők, érdemes időt szánni minden nap magunkra, mert ez hosszú távon sok betegségtől és felesleges stressztől kímél meg minket.