2009. július. 02. 05:18 Utolsó frissítés: 2009. július. 01. 23:25 Shake

Az öt legnagyobb filmes robbantás - videóval

Ki gondolná, hogy a Guinness-rekordok könyvének létezik filmes robbantás kategóriája is, amelynek első helyét ráadásul egy egészen friss filmnek, a Transformers második részének sikerült elnyernie? Voltak persze már a robotok előtt is hatalmas bummok a filmtörténetben, kiválasztottuk a kedvenceinket.

A pirotechnikusok szerepe egyáltalán nem elhanyagolható a filmekben, ezt már megtanultuk a Trükkös halál című alkotásból, bár az utóbbi években egyre inkább előtérbe kerülnek a számítógéppel varázsló szakemberek is. Azért a robbantások még mindig akkor a leglátványosabbak, ha igaziak, még ha időnként egyértelmű is némi digitális rásegítés. Hogy kinek milyen csim-bum a kedvence, az egyéni ízlés kérdése, a Popular Mechanics listáján megihletődve kiválasztottuk a sajátjainkat.

Ha akcióról van szó, Bruce Willis és a Die Hard sorozat kihagyhatatlan a válogatásból. Sokan mérföldkőnek tartják John McClane történeteit, de még ha nem vagyunk ekkora rajongók, akkor is feledhetetlen a humor és a harc eme egyvelege. Ha újranézzük az első rész korabeli előzetesét, akkor az egyik, ami feltűnik, hogy lám, a világ hivatásos megmentőjének akkoriban még volt haja, a másik pedig a nagy leugrással egybekötött épületrobbantás. Azok a régi, szép, cgi-mentes idők.

Még mindig maradunk a hőskornál, hiába tett hozzá George Lucas három újabb, technikai kütyüvel telepakolt részt a Csillagok háborúja sagához, azért mi mégis inkább az eredetieket kedveljük. Kevés nagyobb hatású robbantása van a filmtörténelemnek, mint a két Halálcsillag elpusztítása az első és a második részben. Ebben a látvány mellett nyilván nem kis szerepet játszik a találat előtti felfokozott hangulat a nagy üldözésekkel és persze az sem hátrány, hogy mindannyian odavoltunk gyerekkorunkban a filmért, akad, akinek nem is sikerült kinőnie.

Újabb sorozat következik: a mostanra már meglehetősen érdektelen negyedik részénél tartó Terminátor-folyam is kitett magáért, ha csinnadrattáról volt szó. Az első rész aránylag egyszerűnek volt mondható, mivel James Cameronnak, a rendezőnek még nem volt elég pénze az igazi romboláshoz, de a folytatásnál már nem álltak ilyen akadályok az útjába. Az ítélet napja híres jelenetében valóban felrobbantottak egy teljes épületet, a folyamatot pedig 11 kamarával rögzítették az utókor számára. A házat egyébként később újjáépítették, ma is ugyanott áll. Aki nem emlékszik, a YouTube-on felfrissítheti memóriáját.

Ritka lehetőség a filmkészítő számára, hogy büntetlenül robbanthatja fel a Fehér Házat, de persze ha földönkívüliekről van szó, azoktól bármi kitelik. A függetlenség napja című, mára klasszikussá vált film is kihasználta a helyzetet, és a gonosz alienek egy jó irányzott sugárral a földdel tették egyenlővé a szimbolikus épület miniatűr változatát. A tíz láb hosszú makettet 40 robbanótöltet segítségével repítették a levegőbe, a helikopter a bónusz. Aki ismeri a sztorit, tudja, hogy szerencsére az elnök megmenekült és Will Smith hathatós közreműködésével végül jól fenéken rúgta a támadókat.

Mivel bevallottan szubjektív a listánk, nyugodt lélekkel állíthatjuk első helyre örökös kedvencünket, a Kardhal híres robbantós jelenetét. Itt sem elhanyagolható a detonációt megelőző hosszas előkészítés, amely a pattanásig feszíti a néző idegeit, de a legjobbnak járó címet tulajdonképpen egy különleges ötlettel érdemelte ki tőlünk az alkotógárda. Igen, tudjuk, hogy valójában egy digitális trükköt dicsérgetünk itt, de mégis lenyűgözőnek találjuk, akárhányszor nézzük újra. Csak külön ráadás Travolta remek játéka és Hugh Jackman fülbevalója.

KM