2009. május. 13. 16:39 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 13. 16:53 Shake

Rupam Prijamé a legszebb magyar kiejtés

A Kazinczy Ferenc szépkiejtési versenyt rendeztek Indiában, a győztes Rupam Prijam magyar nyelvszakos delhi egyetemista lett. A díjkiosztó kedden este volt a Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központban, a versenyzők a helyi egyetem magyar szakán tanuló indiai hallgatók és az intézetben magyar nyelvet tanulók közül kerültek ki.

Köves Margit, a delhi egyetem magyar nyelvi lektora szerdán az MTI-nek elmondta: a Magyar Nyelv Éve alkalmából, Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulója tiszteletére rendezték a versenyt, amelyen tizenöten vettek részt.

A nyertes Rupam Prijam az intézetben kezdett magyarul tanulni, majd az egyetemen folytatta tanulmányait. A második helyezett Dzsoges Govil állami hivatalnok szabadidejében jár az intézetbe kezdő magyar nyelvtanfolyamra. A megosztott harmadik helyezett Serrin Pradip intézeti kezdő magyar tanfolyamra jár, míg Bazsir Bomzsen magyar nyelvszakos az egyetemen. Dzsai Kanna különdíjat kapott, ő magyar szakos egyetemista és csak vizsgái letétele után fogott hozzá a verstanuláshoz.

A delhi egyetemen tizenöten tanulnak magyar nyelv és irodalom szakon, az intézetbe mintegy huszan járnak és heti kétszer három órában tanulják a magyar nyelvet - mondta Köves Margit. A szépkiejtési versenyen minden résztvevőnek három verset kellett elmondania. A két kötelező vers Kazinczy Ferenc A nagy titok című epigrammája és József Attila A csodaszarvas című költeménye volt, amelynek az eleje tele van ü és ö betűvel; ezek kiejtése igen nehéz az indiaiaknak - jegyezte meg a lektor.

A harmadik verset szabadon választhatták az indiai versenyzők. József Attila és Kazinczy Ferenc mellett elhangzottak Petőfi Sándor, Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, Tőzsér Árpád pozsonyi és Monoszlóy Dezső felvidéki magyar költő versei.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?