2008. december. 19. 11:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. december. 19. 15:21 Shake

2008 legjobb filmjei a Guardian szerint

Az összegzések idejét éljük így év végén, visszatekintünk az elmúlt 12 hónapra. Mely filmek voltak a legjobbak az idén a brit Guardian szerint?

Nem vénnek való vidék. Az első
Ahogy közeledik az év utolsó napja, mindenhol megjelennek a különböző összesítések, összegzések, visszatekintések. A brit Guardian című lap a filmkritikusok szazavatai alapján állította össze 2008 legjobb filmjeinek listáját, amelyet most olvasóinkkal is megosztunk. Minket meglepett ugyan, mennyire sötéten látják az elmúlt év filmtermését az angol szakértők, de ők tudják.

Például esélyesnek gondoltuk volna 2008 legnagyobb bevételét hozó filmjét, a Mamma mia! című musicalt, amely minden eddigi rekordot megdöntött a szigetországban. Természetesen limonádéról van szó, de Meryl Streep alakításáról mindenki csak dicshimnuszokat zengett és számos jelölést is begyűjtött a filmmel együtt.


Aztán ott volt még az idén a Dark Night, a Batman-sorozat legfrissebb része, amely szintén rekordokat döntött – és nem csak a pénztáraknál. Nem gyakran történik meg ugyanis, hogy egy egészen friss film több ezer szavazattal azonnal bekerüljön az imdb.com 100 legjobb filmje közé. De úgy látszik, ilyesmivel nem lehet meghatni a zord brit filmítészeket. A hazai termés sem kapott más elbánást, hiszen a jellegzetesen brit James Bond-sorozat új darabját még csak említésre sem méltatták. Igaz, e film nekünk sem tetszett, de azért voltak jó páran, akik mérföldkőnek tartották, és a Guardiannál is igazán jó értékelést kapott, csak éppen nem elég jót. Azért reméljük, mindenkinek sokkal kellemesebb éve volt annál, mint amit az alábbi lista tükröz.

Tizedik helyen, mondhatni meglepetésként a WALL-E című animációs alkotás végzett, amely nem csak a brit kritikusok tetszését nyerte meg, de Budapesten is remekül szerepelt. Máris két Golden Globe-jelöléssel büszkélkedhet a kis robot történetét létrehozó csapat.

Kilencedik lett a Hunger (Éhség) című politikai dráma, amelyet nem szabad összekeverni az azonos című kultikus horrorral, ahogyan a Steve McQueen névre hallgató rendező sem azonos a régen elhunyt színésszel természetesen. A szakértők szerint a Hunger rendkívül bátor darab; nálunk még nem mutatták be, és nincsenek is hírek a premierről.

Nyolcadikként futott be Julian Schnabeltől a Szkafander és pillangó, amely egy megbénult francia újságíró küzdelméről szól, számos jelölést és díjat begyűjtött már.


A hetedik a 4 hónap, 3 hét, 2 nap című román film lett, amely a magyar kritikusok körében is komoly sikereket aratott, és a művészmozikban itthon is népszerű volt. Nem kifejezetten szórakoztató vagy vidám darab, ám cserébe elhozta a cannes-i filmfesztivál nagydíját.

A hatodik helyet a bérgyilkosokról szóló, fekete humorú Erőszakik szerezte meg, amelyben Colin Farrell végre megmutatta, hogy tud még játszani, nem csak csinos fiú. Mivel a történet karácsonykor játszódik, pusztán ennek alapján illene a pillanatnyi dátumhoz, de azért a családot ne erre a filmre vigyük el a két ünnep között.

Az ötödik helyen ismét egy animáció, de ezzel aztán véget is ér a hasonlóság a WALL-E-vel, hiszen a Libanoni keringő a rajzok ellenére erősen korhatáros film. A katonák háború utáni emlékeit feldolgozó történet a témához illően sötét képekkel operál és halálosan komoly.

A negyedik sem az a mókás film, már a címe is elárulja, hogy a Gomorra az élet csúnyábbik oldalát mutatja be. A film alapjául szolgáló Roberto Saviano-könyv nemrég jelent meg magyarul, a benne foglalt állítások miatt a szerzőre az olasz maffia vérdíjat tűzött ki, ezért bujkálni kényszerül.

A dobogó harmadik fokára a Vérző olaj került, amely két Oscar-díjat is a magáénak mondhat, az egyiket Daniel Day-Lewis kapta a legjobb színészi teljesítményért. Hogy, hogy nem, ez a film sem vígjáték vagy musical.


A második helyezett sem szokványos, ugyanis egy dokumentumfilmet ért ez a megtiszteltetés, amely a rendhagyó kötélmászó, Philippe Petit munkásságát mutatja be Man on Wire címmel.

Első pedig Nem vénnek való vidék a Coen testvérektől, amely szintén tarolt a tavalyi Oscar díjátadón, négy aranyszobrocskát is begyűjthettek az alkotók. Az időnként határozottan rémisztő krimi erejét a hatásos képek mellett a színészi alakítások adják, nem véletlen, hogy Javier Bardem szinte minden elismerést besöpört a pszichopata sorozatgyilkos megformálásáért. Ennyiből azok is rájöttek már, akik nem látták, hogy a lista első helyezettje sem a szívderítés műfajában remekel.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.