2008. július. 10. 19:09 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 10. 19:01 Shake

Bankba tette 91 kilónyi pénzét egy indiai koldus

Bankszámlát nyitott az indiai Kalkuttában egy koldus, és mindjárt 91 kilogrammnyi pénzt helyezett el rajta.

Laksmí Dász elmondta csütörtökön a BBC brit hírszolgálati rádiónak, hogy ez az élete megtakarítása; negyven éve kéreget, azóta, hogy kiskorában megbetegedett gyermekbénulásban.

"Tudtam, hogy egy nap majd megöregszem, beteges leszek, s ezt megfontolva megtakarítottam magamnak a nyugdíjat" - jelentette ki az asszony.

A Central Bank of India menedzsere példaként állítaná a koldust mindenki elé. "Az erőfeszítéseivel megmutatta, hogy mindenki takarékoskodhat, még ha csak alamizsnányi jövedelme van is" - vélekedett.

Dász asszonynak most már bankszámlája van, s már többen is jelentkeztek a BBC-nél, hogy segítenének rajta, pénzt küldenének neki.

Dász 16 évesen kezdte a gyűjtögetést; az érméket vödrökben rejtette el egy nyomornegyedben lévő lakhelyén. Összesen négy vödör telt meg a pénzzel, s noha sok olyan érme is van köztük, amelyet már kivontak a forgalomból, a bank méltányosságból ezeket is elfogadja legálisként. A bank alkalmazottjai három napot töltöttek az összeszámolásával.

Érdekesség még, hogy Észak-Indiában folyamatos hiány van a pénzérmékből, mert azokat Bangladesbe csempészik, ahol beolvasztják, és az eredeti érték hétszeresébe kerülő pengéket gyártanak belőlük.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.