2007. július. 18. 18:42 Utolsó frissítés: 2007. július. 18. 18:24 Shake

Medencébe menekül a pesti jegesmedve a hőség elől

A legmelegebb nyári napokon mindig sokan érdeklődnek az iránt, hogy az Állatkert lakói miként viselik a forróságot.

A tartós kánikula természetesen hatással van az állatok életére, de egyáltalán nem olyan drámai a helyzet, mint ahogy sokan gondolják. Főképp, mert bár a nyári hőségriadó sokszor egyfajta különlegességként jelenik meg a híradásokban, a magyarországi éghajlatnak természetes velejárója, hogy nyaranta számítani kell a hőségre is. Az Állatkertnek ebben meglehetősen nagy rutinja van, hiszen az intézmény megnyitása óta immár 142. alkalommal köszöntött be a nyár.

A városlakó ember által ilyenkor érzékelt forróság az Állatkertben sokkal mérsékeltebben jelentkezik: a ligetes környezetben néhány fokkal mindig hűvösebb van, mint a hőt visszasugárzó házfalak és aszfaltburkolatok „betondzsungelében”. A kellemesebb hőérzethez hozzájárulnak az Állatkert nagy vízfelületei, a Nagy-tó, illetve a különféle kifutókhoz tartozó medencék is. Az Állatkert mikroklímája tehát eleve kedvezőbb annál, mint amit a városi környezetben tapasztalunk.

 Az állatok egy része olyan vidéken őshonos, ahol a magyarországinál sokkal nagyobb meleg is természetesnek számít. Ezeket az állatokat tehát a kánikula nem érinti érzékenyen. Ezzel együtt a forró égövi állatok a természetben sem igazán aktívak a legforróbb, déli órákban. Ilyenek például az oroszlánok, vagy éppen a kenguruk: nekik az Állatkertben is lehetőségük van az árnyékban való lepihenésre: a delelésre.

 A hidegebb égövről származó állatok számára a forróság már kevésbé természetes. A látogatók körében általános vélekedés szerint a pingvineket érintheti legérzékenyebben a tartós meleg. A kertben látható pápaszemes pingvinek azonban eredetileg Dél-Afrika partvidékén őshonosak, tehát a melegebb időhöz való viszonyuk is más, mint a sarkvidéki pingvinfajoké.

A valóban sarkvidéki fajnak számító jegesmedvék az elmúlt években kaptak terjedelmes medencét, amelynek vize – a viszonylag nagy mélység és a víz hőtároló képessége miatt – nem melegszik fel egykönnyen. Ha melegük van, és már az árnyékot sem találják elég komfortosnak, ebbe a medencébe szoktak belecsobbanni.

Az állatkerti állattartó helyek tervezésénél a szakemberek figyelembe veszik a hőmérsékleti viszonyokat, így azt is, hogy Magyarországon nyaranta nem ritka a forróság sem. Az állatok tehát többféle hőmérsékleti zónára felosztható, változatos férőhelyet kapnak, amelyben napos és árnyékos helyet egyaránt találnak. Amelyik állat igényli, medencét is kap.

A gondos tervezés miatt a hatóságok által bejelentett hőségriadó idején sincs szükség igazán különleges intézkedésekre az állatkerti állatok védelmében. A pingvinek számára többlet árnyékot vető árnyékoló vitorlákat már a nyár elején elhelyezik a pingvinmedencénél, és ezek a szezon végéig ott is maradnak. A forróbb napokon esetleg locsolófejet is telepítenek a medence partjára, amelynél a pingvinek kedvükre zuhanyozhatnak. Az elefántok fürdetése sem csak a hőségriadó idején fordul elő, bár kétségtelen, hogy az elefántápolók ilyenkor lényegesen gyakrabban ejtik szerét annak, hogy hatalmasra nőtt kedvenceiket frissítő zuhannyal kényeztessék. A kánikulának egyébként alighanem a nílusi krokodilok örülnek legjobban. A tavaly ősszel új házba költözött állatok idejük nagy részét új, medencével is ellátott napozójukban töltik.

Kádár Mónika

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.