2007. február. 27. 08:41 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 27. 08:44 Shake

Botrányt kavar Cameron új filmje Jézus állítólagos sírhelyéről

A kereszténység egyik alaptételét, Jézus Krisztus feltámadásának történetét cáfolja James Cameron új dokumentumfilmje, melynek beharangozásaként a filmrendező hétfőn New Yorkban két olyan kőkoporsót mutatott be a sajtónak, amelyek szerinte egykor Jézus, továbbá Mária Magdolna és állítólagos fiuk, Juda földi maradványait tartalmazták.

© AP
A Jézus elveszett sírhelye című 90 perces dokumentumfilmet - amelyet a hét végén mutat be az Egyesült Államokban a Discovery Channel - máris többen támadják. Cameron a kritikákat elhárítva közölte: a filmet egyáltalán nem azzal a szándékkal készítették, hogy támadást intézzenek a keresztény vallás ellen.

"Ez a film és a vizsgálat, amelyről szól, első ízben tár fel olyan kézzel fogható fizikai, régészeti és bizonyos esetekben orvostani bizonyítékokat, amelyek tudományosan elemezhetők éppúgy, mintha valaki egy bűnügyi nyomozást folytatna DNS-vizsgálat alapján" - fejtette ki a Titanic című film rendezője.

Cameron szakértőkkel és archeológusokkal körülvéve két kis csontkamrát mutatott be a New York Public Libraryben abból a tízből, amely 1980-ban egy dél-jeruzsálemi építkezés során kerültek felszínre. Némelyiken olyan feliratok láthatók, amelyek Jézust, Mária Magdolnát és "Judát, Jézus fiát" jelölik.

Mint a hírről beszámoló CNN hírtelevízió megjegyezte, Cameron filmje szinte folytatása a Da Vinci-kód című nagy sikerű filmnek, amely azt állította, hogy Mária Magdolna gyereket szült Jézusnak.

Amos Kloner izraeli régész, aki a helyi antikvitás-felügyeleti hatóság részéről közreműködött a leletek feltárásában, kétségbe vonja a dokumentumfilm következtetéseit. Érvelése szerint a kétezer éves barlangban egy olyan zsidó család sírhelyeit találták meg, amelynek tagjait hasonlóképpen hívták, mint Jézust és hozzátartozóit. Ezek a nevek akkoriban nagyon gyakoriak voltak. Kloner, a Bar-Ilran Egyetem professzora azt mondta, sem történelmileg, sem régészetileg nem tudja elfogadni azt az állítást, hogy Jézus sírhelyét találták meg. Stephen Pfann jeruzsálemi biblia-szakértő ugyancsak kételkedik abban, hogy komolyan lehetne venni a film állításait.

Osnat Goaz, az izraeli kormány régészeti ügynökségének szóvivője közölte: engedélyezték, hogy a filmesek két, emberi maradványokat nem tartalmazó koporsót New Yorkba szállítsanak, de ez nem jelenti azt, hogy egyetértenek a filmet producerként jegyző kanadai filmrendező hipotézisével.

Cameron és a filmet rendező izraeli származású kanadai Simcha Jacobovici azt állítják: a filmjükben bemutatott DNS-tesztek, a régészeti leletek, továbbá a bibliai bizonyítékok önmagukért beszélnek, a Jeruzsálem külvárosában megtalált sírhelyek Jézusé és családjáé voltak.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.