2007. január. 17. 18:58 Utolsó frissítés: 2007. január. 17. 19:07 Shake

Hihetetlen időjárás - hogyan reagál erre az élővilág?

A budapesti állatkertben több növény is kivirágzott, a medvék pedig nagy hasasokat ugranak a vízbe.

A szokatlanul enyhe télben néhány növényfaj láthatóan már elérkezettnek látta az időt arra, hogy szirmot bontson. A figyelmes szemlélődő virágzó téltemetőt, hóvirágot, százszorszépet és hangát is láthat az állatkert védett parkrészein. A téltemető és a hóvirág a hazai flóra legkorábban látható vadvirágai, normálisan februárban kezdik meg a virágzást és márciusra be is fejezik, de idén egy hónappal korábban jelezték a tél végét.

© Dripnet
A napsütésnek és a kellemes hőmérsékletnek köszönhetően az elmúlt hétvégén a szezonhoz képest kiugróan magas volt a látogatószám, vasárnap 3000-en kirándultak a Fővárosi Állat- és Növénykertbe. Akik kimentek, jól jártak, mert minél melegebb van, annál szívesebben fürdenek a jegesmedvék, márpedig a földalatti betekintő ablaknak köszönhetően ez nem mindennapi látvány. Hanga Zoltán, az Állatkert szóvivője elmesélte, hogy Vitus, a vízzel nagyobb barátságban lévő maci még hatalmas hasas ugrásokkal szórakoztatta a látogatókat. Az Állatkert többi lakóját sem zavarja a téli tavasz, az általában hidegkedvelőnek tartott pingvinek és fókák is jól érzik magukat, nekik csak a nagy nyári meleg jelent problémát, de nem kifejezetten ragaszkodnak a hóhoz-fagyhoz. 

© Dripnet
A trópusi, szubtrópusi állatoknak külön örömöt jelent az enyhe időjárás, hiszen a telet általában fűtött termekben kell tölteniük, most viszont napozhattak, levegőzhettek egész nap. Ez persze megint jó a látogatóknak, hiszen természetesebb környezetben és jobb kedvűnek láthatták a majmokat, az elefántokat, sőt, még a víziló is kimerészkedett egy kis sétára, de a medencében való pancsolás még odébb van. A korai tavasznak egyetlen komolyabb mellékhatása lehet az állatok számára, hogy hamarabb kezdenek el vedleni, de ez nem feltétlenül jelent számukra gondot.

Az állatok hangulata mellett a meleg az Állatkert költségvetésének is jót tesz, hiszen minél magasabb a külső hőmérséklet, annál alacsonyabb a fűtésszámla. De Hanga Zoltán és az Állatkert többi dolgozója ugyanúgy tart attól, mi jön a szokatlan meleg után, mint mindenki az országban, hátha "megisszuk még a levét", és áprilisban is havazik majd. Bár a hó nem feltétlenül rossz, a már kinyílt növényeknek kifejezetten jót tenne, ha a hidegfrontot egy hótakaró szigetelésében vészelhetnék át. Sajnos, a szintén virágzó japán cseresznyét még a hó sem menti meg a komolyabb mínuszok esetén.

A meteorológusok a hétvégére ugyan esőt ígérnek, de továbbra is 14 fokot jósolnak napközben, így érdemes felkerekedni és megnézni a fürdőző jegesmedvéket.

Kádár Mónika