Hihetetlen időjárás - hogyan reagál erre az élővilág?
A budapesti állatkertben több növény is kivirágzott, a medvék pedig nagy hasasokat ugranak a vízbe.
A szokatlanul enyhe télben néhány növényfaj láthatóan már elérkezettnek látta az időt arra, hogy szirmot bontson. A figyelmes szemlélődő virágzó téltemetőt, hóvirágot, százszorszépet és hangát is láthat az állatkert védett parkrészein. A téltemető és a hóvirág a hazai flóra legkorábban látható vadvirágai, normálisan februárban kezdik meg a virágzást és márciusra be is fejezik, de idén egy hónappal korábban jelezték a tél végét.
© Dripnet |
© Dripnet |
Az állatok hangulata mellett a meleg az Állatkert költségvetésének is jót tesz, hiszen minél magasabb a külső hőmérséklet, annál alacsonyabb a fűtésszámla. De Hanga Zoltán és az Állatkert többi dolgozója ugyanúgy tart attól, mi jön a szokatlan meleg után, mint mindenki az országban, hátha "megisszuk még a levét", és áprilisban is havazik majd. Bár a hó nem feltétlenül rossz, a már kinyílt növényeknek kifejezetten jót tenne, ha a hidegfrontot egy hótakaró szigetelésében vészelhetnék át. Sajnos, a szintén virágzó japán cseresznyét még a hó sem menti meg a komolyabb mínuszok esetén.
A meteorológusok a hétvégére ugyan esőt ígérnek, de továbbra is 14 fokot jósolnak napközben, így érdemes felkerekedni és megnézni a fürdőző jegesmedvéket.
Kádár Mónika