Csoportban létezünk, csoportban dolgozunk.
Abból lehet főnök, aki többet szerepel.
Úgy látszik, nem lehet eleget kutatni a munkahelyi kapcsolatok ilyen alapjait, hiszen három amerikai és egy német egyetem négy szakértője újabb kísérlet eredményeit tette közzé nemrég a Frontiers in Psychology hasábjain.
Diákok közös munkájának kimenetelét elemezve azt is megállapították, hogy a véletlenszerűen kijelölt vezetőkkel működő közösségekhez képest többnyire jobban teljesítenek azok a csoportok, amelyek maguk választhatják ki vezetőjüket (a kutatók fogalmazása szerint: a hálózat központi személyeit).
Linda Argote professzor, az egyik szerző azt is említésre érdemesnek tartja, hogy a választás csak akkor lesz helyes, ha az arra érdemes személyek sokat és jól kommunikálnak.
A megállapítások nem pusztán a vezetőre vonatkoznak, hanem azokra is, akik a hálózat más pontjain töltenek be bizonyos képességeket igénylő szerepeket.
Érdekes, hogy – legalábbis a kísérleti körülmények között, diákok közreműködésével – rövid idő, egy bonyolult feladat megoldásával eltöltött körülbelül negyedóra alatt sikerült megállapítani, melyik résztvevő milyen pozíció betöltésére alkalmas.
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!