Bár már van néhány vizsgálat, de ki kellene deríteni, mi az igazság a „Mommy Brain” jelenség mögött.
Feledékenyek, szórakozottak, azt se tudják, hol áll a fejük, de hát ez a gyerek miatt van.
Elnéző fejcsóválással veszi tudomásul a környezetük, hogy a várandósok és a kisbabás anyukák agya másképp jár. Még angol kifejezés is van erre: „Mommy Brain”.
Amerikai és francia kutatónők azt sürgetik, hogy a tudomány foglalkozzon alaposabban ezzel a jelenséggel, mert ők úgy vélik, hogy ez a feledékenység inkább előítélet, mint tény.
Még akkor is, ha maguk a friss anyukák is panaszkodnak, hogy gyakrabban hagyja őket cserben a memóriájuk.
De hát nem is logikus, érvelnek az amerikai Clare McCormack és kollégái, hogy ebben a fontos szerepükben a nők feledékenyek legyenek.
Korábbi kutatásokat elemezve azt állapították meg, hogy laboratóriumi körülmények között az érintettek memóriája rendben működik.
Egyetlen kísérlet vizsgálta a helyzetet otthoni körülmények között, akkor viszont a kismamák tényleg rosszabbul teljesítettek.
McCormack és társai felvetik, hogy a Mommy Brain talán csak előítélet, amely beteljesíti önmagát.
A magyarázatot azonban inkább egyes nemrégi kutatások eredményében vélik megtalálni.
Kimutatták például, hogy a terhesek és az anyukák a bébivel kapcsolatos dolgokat jobban megjegyzik, ráadásul jobb a hosszútávú memóriájuk, mint a gyermekteleneké.
Francia és spanyol neurobiológusok pedig felvételekkel érzékeltették, hogy a szülői agyban aktívabbak a társadalmi viselkedéshez kapcsolódó területek, illetve ezeken a helyeken erősebb az agy plaszticitása, sűrűsödik az idegsejtek hálózata.
Vagyis – sürgetik McCormack és kollégái – a további kutatásoknak azzal kellene foglalkozniuk, milyen agyi változások kísérik, hogy a nők az éppen legfontosabbra, a babára koncentrálnak.
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!