Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2023. június. 04. 18:30

Mindig fontos, de most különösen: a pénzügyi tudatosság

Amikor az életünk szárnyal, eszünkbe sem jut erőfeszítéseket tenni. A mai súlyos időkben itt az alkalom, hogy változtassunk. Ha a lelki egészségünkért, a kapcsolatainkért szeretnénk tenni, akkor íme néhány tipp, mit is tehetünk a pénzügyekben.

Függetlenül attól, hogy éppen válságosnak látszik a gazdasági helyzet, bizonyos magatartásformák megerősíthetnek bennünket a pénzügyekben. Érdemes a tanácsokat élethelyzetek, életszakaszok szerint szétbontani, hiszen a súlypontok máshová kerülnek, ha éppen nekiindulunk egy párkapcsolatnak, vagy netán évtizedek óta benne élünk.

1. Párkapcsolatban gondolkodó egyedülállók

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

- A pénz nem maradhat tabu, még egy induló párkapcsolatban sem. Érdemes odafigyelni, hogy a kiszemelt partner hogyan bánik a pénzzel, hogyan gazdálkodik. Mire költ, mire szán nagyobb összeget, milyen pénzügyi terve van egyénileg, hogyan gondolja a közös gazdálkodást, mennyire rendezett a családi háttere.

- Jövedelmi arányok, lehetséges karrierutak, életvitel átbeszélése (hol szeretne élni, milyen körülmények között, a szabadidő eltöltésének formái).

- Jelenleg kinek milyen a vagyoni helyzete (saját ingatlan, gépjármű, hitelek, megtakarítások, befektetések, üzletrészek)? Ki hogyan áll a házassági vagyonjogi szerződéshez?

- Stoptábla: bármilyen függőség (egyre gyakoribb: a szerencsejáték); kölcsön kérése, titkolózás, eltűnik valami az otthonunkból.

2. Házasság előtt állók

- Házassági vagyonjogi szerződés. Mindenképp javaslom. Ha sajnálatos módon válásra kerül a sor, évekig húzódó perektől kíméljük meg magunkat, gyerekeinket, leendő párkapcsolatunkat.

- Ki kell találni és a gyakorlatban kikísérletezni a közös gazdálkodást. Egyéni és közös pénzügyi terveket készíteni, azokat frissen tartani, a változtatásokat átbeszélni, a feladatkörökben megállapodni. (Mire és hogyan takarítunk meg, pénzügyi célok tekintetében prioritást felállítani: a célok legyenek egy éven belüliek és azon túliak). Beütemezni a következő hónap költségvetésének megtervezését, átbeszélni az aktuálisat, hogy végül is hogyan alakult.

- Átbeszélni és írásba foglalni, hogy a krízishelyzetekben (munkahely elvesztése, tartós vagy maradandó egészségkárosodás, elhúzódó betegség, halál, közvetlen hozzátartozóról gondoskodás) mi a teendő. Azaz a különféle megtakarításokhoz hogyan, milyen feltételekkel lehet hozzáférni, álláskeresésre mennyi időt hagyunk egymásnak, illetve a biztosítási kötvények és eljárások, folyamatok ismerete.

- Amennyiben a családalapítás is tervben van, javaslom, hogy mindkét fél végeztesse el a termékenységi vizsgálatokat, főként idősebb korban. Pozitív esetben sem biztos a gyors megtermékenyülés, ám ha valamelyik félnél egyértelműen akadályok merülnek fel, akkor elébe lehet menni a dolgoknak, felesleges konfliktusokat és időveszteséget lehet elkerülni.

Érdeklik további tanácsok különböző élethelyzetekre? Olvassa tovább Gáspár Ádám pénzügyi tanácsadó cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a bizonytalan jövőre való felkészüléssel foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.