Hogyan találjuk meg a számunkra megfelelő párt? Melyek egy párkapcsolat legfontosabb alappillérei? Miért fontos az önismeret a boldog párkapcsolathoz?
A fenti és még sok más kérdésre keresi a választ L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta és Szörnyi Krisztina HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztőjének hatrészes, a Spotify-on és magazin YouTube-csatornáján is hallgatható podcast-sorozata, a Mi, együtt. A beszélgetés alapját a szakpszichológus nemrég megjelent, azonos című könyve adja. Miként találhatunk magunknak megfelelő párt, hogyan készülhetünk fel egy párkapcsolatra és milyen fejlődési szakaszokon megy keresztül ez a kapcsolat? – ez volt az első rész témája.
A „nagy ő” rejtélye
A pártalálás és a párkapcsolatok fenntartása sokunk számára kihívás. Ennek hátterében a társadalmi szinten fennálló elköteleződési válság, a tökéletes partner keresése és a túlzott önérvényesítés egyaránt megtalálható. Ezek az emberi működések azonban nagyrészt tudattalanok, a jéghegy víz alatti részét képviselik.
L. Stipkovits Erika éppen ezért hangsúlyozza: egy párkapcsolatban mindennek az alapja az önismeret. A szakértő szerint erős kötődési mintázatokat hozunk magunkkal gyerekkorunkból, illetve nagy valószínűséggel egy előre konstruált képpel érkezünk a párkapcsolatunkba arról, milyennek is kellene lennie a jövendőbeli partnerünknek. Amíg nem tudatosítjuk ezeket a működéseket, észrevétlenül határozzák meg a viselkedésünket, és könnyen juthatunk arra a megállapításra, hogy a párkeresés számunkra lehetetlen.
A beszélgetés a párkapcsolatra való felkészülés lehetőségeinek megvitatásával folytatódott, és olyan fontos szempontok merültek fel, mint korábbi kapcsolataink elgyászolása és veszteségeink feldolgozása, amelyekre sokszor nem hagyunk időt magunknak. Emellett felmerült, hogy érdemes tudatosítani: az egyedüllét egyáltalán nem egy szégyellni való állapot, hanem sokkal inkább egy lehetőség a fejlődésre, önmagunk jobb megismerésére, gyermekkori traumáink, sebeink és berögzült mintáink feltárására és felülírására is.
L. Stipkovits Erika lerántotta a leplet a „nagy ő” rejtélyéről, akinek a létezése inkább illúzió, hiszen valószínűleg nem hullik az ölünkbe egy olyan működő párkapcsolat, amiért nem dolgoztunk meg. Ugyanakkor kellő mennyiségű befektetett idővel, energiával és munkával megteremthetünk egy stabil, kiegyensúlyozott kapcsolatot.
A három alappillér
A pszichológus szerint a párkapcsolat három alappillére az elköteleződés, az intimitás és a szenvedély – egyik nélkül sem működik a kapcsolat. Az elköteleződés lényege a „mi-tudat”, vagyis az, hogy te és én egy pár vagyunk, és ezt kifelé is kommunikáljuk. Az intimitás azt az őszinte, mély megnyílást jelenti, vagyis azt, hogy rálátok a saját és viselkedésemre és érzéseimre, és vagyok olyan bátor megosztani a társammal. Ezáltal jobban el tudom fogadni önmagamat és őt is. A szenvedély pedig egyrészt az egészséges szexualitás, másrészt a közös céljainkért való lelkesedés kombinációját jelenti.
L. Stipkovits Erika és Szörnyi Krisztina egy rövid, de annál izgalmasabb villámkérdéssel zárták a beszélgetést, miszerint ésszel vagy szívvel érdemes-e párt választani. A szakpszichológus szerint mély önismerettel érdemes közelíteni egymáshoz, és csak olyan kapcsolatba szabad belemenni, ahol van lehetőség mély szeretetre, szenvedélyre, érzéseink őszinte megélésére. Egy ilyen helyzetben a racionális és az érzelmi perspektíva közeledhet egymáshoz, és esélyünk van kialakítani egy olyan párkapcsolatot, amire mindig is vágytunk.
Temesvári Orsolya
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.