Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2021. szeptember. 26. 20:15

Így alakíthatjuk ki az olvasási kedvet a gyerekben

Szülőként, rokonként és barátként is sokat tehetünk azért, hogy a gyerek megszeresse a könyvet, akár már azelőtt, hogy olvasni tudna.

A könyvek megkedvelése az iskolás időszak előtti életkorban gyökerezik. A képeskönyvek lapozgatásának öröme, a mesehallgatás élménye az egyik pillére annak, hogy kialakuljon az olvasás iránti olthatatlan vágy.

Nézzünk néhány ötletet, hogy mit tehetünk mi:

1. Beszélgessünk és meséljünk sokat. Hallgassuk meg a gyereket, és válaszoljunk a kérdéseire.

2. Olvassunk együtt minden nap. Legyenek ezek mindig a melegség, a szeretet, az egymásra figyelés percei. A lefekvés időszaka kiváló alkalom erre.

Rendelje meg online!
3. Meséljen és olvasson nekünk a gyermek. Hatalmas élmény ez már akkor is, amikor még nem is ismeri a betűket, de ennek ellenére fogja a könyvet, lapozgatja és mesél.

4. Használjunk különböző hangszíneket, hanghordozást, amikor felolvasunk. Vigyünk humort az olvasásba! Éljük át a történetet! Engedjük el magunkat, miközben mesélünk.

5. Tudjuk abbahagyni! Ha már nem figyel, nem érdekli, akkor tegyük el a könyvet, és akkor folytassuk csak újra, amikor kedve van hozzá.

6. Olvassuk ugyanazt! A kedvenc, ismerős történeteket a gyerek újra és újra hallani akarja, akár századszor is.

7. Minden élethelyzetben olvassunk! Olvassuk el a boltban az áruk nevét, árát, nézzük meg a plakátokat. Keressünk új, szokatlan, vicces szavakat, mondatokat, feliratokat.

Józsa Krisztián oktatáskutató, egyetemi tanár

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


 

 

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.