Több jövedelem, kevesebb rizikó.

A kockázatvállalás minden formája csökken az emberekben a kor előrehaladtával, legalábbis a fejlett országokban, mint amilyen például Németország vagy az USA.

Más térségekben azonban, például Nigériában vagy Pakisztánban a kockázatvállalási hajlandóság stabil jellemző marad évek múltával is. Ráadásul nemi különbség sem fedezhető fel – állítja a Psychological Science lapban megjelent kutatás.

A Bázeli Egyetem munkatársai 77 ország adatainak alapján arra jutottak, hogy az életkörülmények jelentősen befolyásolják a személyiség ezen dimenzióját.

A szegényebb országokban élők körében a kockázatvállalás még időskorban is magas (nőknél és férfiaknál egyaránt), feltehetően azért, mert nekik jobban meg kell küzdeniük az életben maradásért, mint jobb életkörülmények között élő embertársaiknak.

Magasabb életszínvonal mellett ún. adaptív változásnak (a körülményekhez alkalmazkodó) tekinthető, hogy a döntéseinkkel egyre inkább biztosra megyünk.

 

 

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?