Több jövedelem, kevesebb rizikó.

A kockázatvállalás minden formája csökken az emberekben a kor előrehaladtával, legalábbis a fejlett országokban, mint amilyen például Németország vagy az USA.

Más térségekben azonban, például Nigériában vagy Pakisztánban a kockázatvállalási hajlandóság stabil jellemző marad évek múltával is. Ráadásul nemi különbség sem fedezhető fel – állítja a Psychological Science lapban megjelent kutatás.

A Bázeli Egyetem munkatársai 77 ország adatainak alapján arra jutottak, hogy az életkörülmények jelentősen befolyásolják a személyiség ezen dimenzióját.

A szegényebb országokban élők körében a kockázatvállalás még időskorban is magas (nőknél és férfiaknál egyaránt), feltehetően azért, mert nekik jobban meg kell küzdeniük az életben maradásért, mint jobb életkörülmények között élő embertársaiknak.

Magasabb életszínvonal mellett ún. adaptív változásnak (a körülményekhez alkalmazkodó) tekinthető, hogy a döntéseinkkel egyre inkább biztosra megyünk.

 

 

 

hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. április. 01. 11:49

Gauder Milán: Az a kormány akar kétezer ATM-t telepíttetni, amelyik két éve bezárt ötszáz postát

A bankok elkényelmesedtek, a döntéshozók használhatatlan ötletekkel próbálják megújítani a fizetést vagy a készpénzhasználatot igyekeznek visszahozni. Eközben olyan rendszerekre hagyatkozunk, amelyek drágák, és ha egyik pillanatról a másikra eltűnnének, nem lenne mivel lecserélni őket. Mi lehet a megoldás? A zágrábi Money Motion konferencián a nyitó előadást tartó Gauder Milánnal beszélgettünk, akinek a nevéhez az érintésmentes fizetés elterjesztése köthető.