Minden családnak más az értékrendje, hitvallása, története.
A legújabb HVG Extra Pszichológia magazin a transzgenerációs szemlélettel, hatással, a családi múlt, a traumák és örömök hosszú távú befolyásával foglalkozik.
A transzgenerációs hatás olyan viselkedésminták, gondolkodási formák összessége, amelyet jórészt a szüleinktől kapunk. Ők pedig azt adják tovább, amit kisgyermekként a saját szüleiktől tanultak el, és ez így megy generációról generációra.
Pszichológiailag részei vagyunk mindannak, amit a családunk képvisel, létünk nem a születésünkkel kezdődik, hanem a génjeinkben kódolva hordozzuk elődeink érzelmi örökségét – írjaTóth Borbála pszichológus a lapban.
Az elődök élete mint egy „minta vagy lenyomat” él bennünk tovább – miként azt Koltai Mária, a téma szakértője megfogalmazta egy 2003-as tanulmányában.
Néha rajtakaphatjuk magunkat, hogy a felmenőink egy-egy mondata, gesztusa, mozdulata megjelenik a viselkedésünkben. Az otthonunk nem egy hely, hanem lelkiállapot, a tér és idő eredete, az illatoknak és szagoknak a tárháza, ahonnan a fejlődésünk és az önmeghatározásunk indul – olvasható Tóth Borbála írásában.
A transzgenerációs hatás témájával nemcsak nyomtatott lapunkban, de nemrég startolt YouTube-csatornánkon és a podcast-oldalunkon is találkozhat mostanában. A Transzgenerációs történetek című könyvet pedig röviddel ezelőtt jelentette meg a HVG Könyvek.
Van mondanivalója a családja történetéről, örökségéről? Hogy úgy érzi, gondolja, felmenői lelki-szellemi hagyatéka dolgozik a mindennapjaiban? Van egy története, hosszabb gondolata erről? Írja meg nekünk! A legjobb írásokat jutalmazzuk, és megjelentetjük a HVG Extra Pszichológia magazin blogján. Címünk: extra@hvg.hu
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.